Zdeněk Ornest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Ornest
Narození10. ledna 1929
Kutná Hora
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí4. listopadu 1990 (ve věku 61 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příbuzní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Ornest, rodným jménem Zdeněk Ohrenstein (10. ledna 1929 Kutná Hora4. listopadu 1990 Praha) byl český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze židovské rodiny, která byla umělecky založena. Jeho starší bratr Jiří Orten byl známý český básník, druhý bratr Ota Ornest pak významný český divadelník, hercem je i jeho synovec Jiří Ornest a herečkami jeho neteře Hana Ornestová a Ester Janečková. Za války byl jako dítě vězněn v terezínském ghettu, odkud byl převezen do Osvětimi a do koncentračního tábora v Dachau.

Po válce maturoval na kutnohorském gymnáziu a poté studoval herectví na Pražské konzervatoři, která byla během jeho studií přeměněna na pražskou DAMU. Zde absolvoval v roce 1950. První angažmá získal v Krajském divadle v Olomouci, odkud v roce 1952 přešel do Hudebního divadla v Nuslích (dnešní Divadlo Na Fidlovačce). V letech 19621990 hrál v pražském libeňském divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou), kde hrál významné role, mj. v inscenacích O. Krejči (P. Corneille: Magická komedie, 1975). Krátce před svou smrtí na popud svého bratra, režiséra a překladatele Oty Ornesta, působil v Městských divadlech pražských. Zemřel náhle za nevyjasněných okolností na vlakovém přejezdu v Dejvicích v listopadu 1990.

Měl velmi kultivované vystupování, na divadle, ve filmu i v televizi velmi často hrával různé intelektuály, úředníky, lékaře, učitele apod. Jeho dobrá dikce jej předurčovala i pro hereckou práci v rozhlase a v dabingu. Skvěle recitoval, mj. verše svého bratra J. Ortena.

Práce pro rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiří Robert Pick: Anekdoty Franci Roubíčka. Dvojka [online]. 2021-01-09 [cit. 2021-01-09]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]