Jaroslav Rudiš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jaroslav Rudiš
Jaroslav Rudiš 2015.jpg
Narození 8. června 1972 (46 let)
Turnov
Povolání spisovatel, scenárista a novinář
Alma mater Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci
Žánr próza a komiks
Významná díla Konec punku v Helsinkách
Grandhotel
Národní třída
Ocenění Cena Jiřího Ortena (2002)
Magnesia Litera (2007)
Cena literárních domů (2018)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Rudiš (* 8. června 1972 Turnov) je český spisovatel. Nejznámější je jeho literární tvorba, ale je také autorem divadelních her a komiksů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrostl v Lomnici nad Popelkou. Navštěvoval gymnázium v Turnově, po něm vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci (obor němčina – dějepis). Dále studoval v Praze a Curychu. V letech 20012002 pobýval v Berlíně, kde obdržel novinářské stipendium na Svobodné univerzitě.

Pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a naposledy jako novinář v deníku Právo. Od roku 2006 je spisovatelem na volné noze. Příležitostně vystupuje se skupinami U-Bahn a The Bombers, píše také písňové texty (mj. pro skupiny Umakart a Lety mimo). S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa pravidelný literárně-hudební kabaret EKG.

Prvotina Nebe pod Berlínem (2002) ho proslavila. Kniha získala Cenu Jiřího Ortena a byla také oceněna jako Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu.

Vydal trilogii komiksů Alois Nebel (spolu s kreslířem Jaromírem 99, tj. Jaromírem Švejdíkem, Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory, 2003–2005) o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. Alois Nebel byl v roce 2011 zfilmován technikou rotoskopie, byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Benátkách. V roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. S germanistou Tomášem Dimterem pro vydání připravil knihu Německá čítanka. Gutenbergova čítanka současné německé prózy (Labyrint, Gutenberg, 2005). V roce 2015 byl hostem 16. ročníku Měsíce autorského čtení.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Z komiksu, který ilustroval a spoluvytvářel Jaromír 99 (Jaromír Švejdík), vznikla divadelní hra, kterou uvádí Činoherní studio Ústí nad Labem (2005). Další hru Léto v Laponsku napsal ve dvojici s Petrem Pýchou (2005, 2. místo a Cena Českého rozhlasu v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka, premiéra v listopadu 2006 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti). Společně napsali i hru Strange Love (premiéra v březnu 2007 v Činoherním studiu Ústí nad Labem) a Lidojedi (2017, opět Činoherní studio Ústí nad Labem) a s Martinem Beckerem rozhlasovou hru Lost in Praha (2007). Podle námětu románu Grandhotel (2006) napsal pro režiséra Davida Ondříčka scénář ke stejnojmennému filmu (premiéra v říjnu 2006). V prosinci 2007 vydal román Potichu, který se odehrává v Praze během posledního letního dne a spojuje příběhy pětice postav. Podle komiksu Alois Nebel vznikl také stejnojmenný film (2011) s Miroslavem Krobotem v hlavní roli; režie Tomáš Luňák. Napsal také divadelní hru Čekání na konec světa.

 • Nebe pod Berlínem, (Labyrint, 2002), debut „rockových příběhů z berlínského metra“. Za toto dílo obdržel Cenu Jiřího Ortena. Román byl přeložen do němčiny, polštiny, srbštiny, italštiny, švédštiny, běloruštiny a ukrajinštiny.
 • Alois Nebel – komiksová trilogie vyšla v překladech také v Polsku, Německu, Srbsku a ve Francii.
  • Bílý potok, (Labyrint, 2003); do angličtiny přeložený Annou Lordan jako Bílý Potok – A Story from the Borderlands vydal Labyrint v roce 2005
  • Hlavní nádraží, (Labyrint, 2004)
  • Zlaté Hory, (Labyrint, 2005)
 • Léto v Laponsku, (Labyrint, 2006) – divadelní hra
 • Grandhotel, (Labyrint, 2006) – román, vyšel také německy, polsky a srbsky
 • Potichu, (Labyrint, 2007) – román, vyšel i německy
 • Alois Nebel: Na trati, (Labyrint, 2008) – krátké komiksové stripy kreslené Jaromírem 99 publikované v Reflexu a v Respektu
 • Konec punku v Helsinkách (Labyrint, 2010) – román, vyšel i francouzsky a polsky, připravuje se vydání v Německu
 • Národní třída (Labyrint, 2013) – novela, cena Magnezia Litera. Vyšel také jako audiokniha, interpretovaná Hynkem Čermákem.

Povídky[editovat | editovat zdroj]

Povídkami je Jaroslav Rudiš zastoupen v knihách Co z tebe bude (2007), Tos přehnal, miláčku (2009) a Povídky o mužích (2010). Jeho povídka Pankáči na Baltu vyšla v Respektu 21, 32/2010 (9. srpna 2010): strana 42–45.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]