Národní třída (novela)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní třída
Autor Jaroslav Rudiš
Země Česko
Jazyk čeština
Žánr novela
Vydavatel Labyrint
Datum vydání 13. června 2013
Typ média vázané
Počet stran 148
ISBN 978-80-87260-55-5
Předchozí a následující díl
Konec punku v Helsinkách (2010)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní třída (2013) je novela Jaroslava Rudiše. Jedná se o přepracovanou divadelní hru, kterou uvedlo v roce 2012 brněnské Divadlo Feste. Hlavní postavou je Vandam (přezdívka podle herce akčních filmů Jean-Claude van Damme) z pražského Severního Města.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Kniha se skládá z 19 krátkých číslovaných kapitol o rozsahu od několika vět po několik stránek. Text zachycuje pouze Vandamův monolog ke svému synovi, jedinou výjimkou je desátá kapitola (pojmenovaná Jizvy), která je psaná v er-formě.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vandam je rváč, který se v současnosti živí natíráním střech. Má za sebou období závislosti na drogách i pobyt ve vězení. Je fascinován historií vojenství, vlastní o tomto tématu dost publikací, zvlášť rád mluví o bitvě v Teutoburském lese, sám se považuje za bojovníka či válečníka, denně dělá 200 kliků. Vysedává v hospodě Severka spolu s několika známými (např. Mrazák), kde se občas s někým popere, když je potřeba ho „poučit o životě“. Se servírkou Luckou má krátký románek (popsaný v kapitole Jizvy). Je na sebe pyšný, že dal první ránu při demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 a tím spustil revoluci.

Kniha končí tak, že za Luckou přijde kvůli jejím dluhům exekutor, ale Vandam Lucku brání a porve se s ním. Ve rvačce ale prohrává a zraněného ho odvezou dva policisté, kteří ho ubijí v lese za sídlištěm. Nakonec z Vandamova monologu také vyplývá, že byl sice na demonstraci na Národní třídě, ale jako policista a že dal sice první ránu, ale zmlátil svého bratra, který byl mezi demonstrujícími.

Dramatizace[editovat | editovat zdroj]

Novela byla dramatizována v němčině a v lednu 2017 měla premiéru na Malé scéně městského divadla v Brémách. Inscenaci režírovala česko-německá režisérka Theresa Welgeová.[1]

Film[editovat | editovat zdroj]

Práva na film zakoupila společnost Negativ, natočil jej Štěpán Altrichter a premiéru měl v září 2019.[2]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Czechlit.cz. Rudišovu Národní třídu uvedli v divadle v Brémách. V Česku se bude točit film.. Czechlit.cz [online]. 2017-02-01 [cit. 2017-02-03]. Dostupné online. 
  2. Kultura. Rudišovu Národní třídu zfilmuje režisér Altrichter, natáčet se začne na podzim. Aktuálně.cz [online]. 2017-02-01 [cit. 2017-02-01]. Dostupné online.