Lomnice nad Popelkou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lomnice nad Popelkou
Městská radnice
Znak obce Lomnice nad PopelkouVlajka obce Lomnice nad Popelkou
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0514 577308
Kraj (NUTS 3) Liberecký (CZ051)
Okres (LAU 1) Semily (CZ0514)
Obec s rozšířenou působností Semily
Pověřená obec Lomnice nad Popelkou
Historická země Čechy
Katastrální výměra 25,57 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 5 553 (2018)[1] (e)
Nadmořská výška 478 m n. m.
PSČ 512 51 až 512 63
Zákl. sídelní jednotky 12
Části obce 12
Katastrální území 6
Adresa městského úřadu Husovo náměstí 6
51251 Lomnice nad Popelkou
Starosta Mgr. Josef Šimek
Oficiální web: www.lomnicenadpopelkou.cz
Ofic. web MÚ: www.mu-lomnice.cz
Email: podatelna@mu-lomnice.cz
Lomnice nad Popelkou
Lomnice nad Popelkou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomnice nad Popelkou je město v okrese Semily v Libereckém kraji. Žije zde přibližně 5 600[1] obyvatel.. Leží v širokém úvalu říčky Popelky ve zvlněné krajině na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší, asi 9 km jihovýchodně od okresního města Semily.

V současné době město nabízí sportovní a kulturní vyžití (divadlo, kino, zámek, městské muzeum a galerie, loutkové divadlo, sportovní hala, zimní stadion, letní stadion, horolezecká stěna, lyžařský areál v Popelkách s volně přístupným vyhlídkovým ochozem na skokanském můstku, sportovní letiště, koupaliště, lázeňský dům ad.). V okolí města lze navštívit díky husté síti pěších tras, cyklotras a lyžařských terénů mnoho turistických cílů jako např. rozhlednu, restauraci a sezónní informační středisko na hoře Tábor, zříceninu hradů Kumburk a Bradlec (hrad) či Smetanovu vyhlídku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší zmínka o Lomnici je v Dalimilově kronice z roku 1232.[2] Počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů, oplatek a kulatek.

Pamětihodnosti a turistika[editovat | editovat zdroj]

V Lomnici nad Popelkou a jejím okolí je řada zajímavých míst, které stojí za to navštívit. Typické pro město a okolí jsou stavby lidové architektury (vesnická památková rezervace Karlov, vyhlášená v roce 1995, roubené domy, dřevěná zvonice), historické, církevní a kulturní památky. Historický střed města je od roku 2003 chráněn jako městská památková zóna. V lyžařském areálu v Popelkách jsou jak skokanské můstky, tak běžecké tratě, ubytování a vyhlídkový ochoz na můstku K-70.

Město[editovat | editovat zdroj]

Na Husově náměstí se nachází novogotická radnice, pomník Mistra Jana Husa, barokní kašna, morový sloup, barokní kostel sv. Mikuláše z Bari, Městské muzeum a galerie, raně barokní zámek z 18. století a informační středisko. Významné je i Karlovské náměstí.

Pamětihodnosti města:

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Asi tři kilometry jižně od města se nachází hora Tábor (678 m n. m.), na jejímž vrcholu je barokní kostel Proměnění Páně (1704) s Křížovou cestou (1898) a turistická chata s rozhlednou, postavená r. 1911 a rekonstruovaná r. 2006.

Další zajímavosti:

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází městské kino, zámek, Loutkové divadlo, Městské muzeum a galerie a Tylovo divadlo. V oblasti kultury zde působí řada spolků a organizací. Koordinátorem kulturní a společenských aktivit ve městě je Kulturní a informační středisko.[3]

Školství[editovat | editovat zdroj]

Školství je ve městě zastoupeno mateřskými školami Dášenka, Klubíčko a Lvíček, Základní školou TGM, Základní školou praktickou a základní školou speciální, střední školou, základní uměleckou školou a Domem dětí a mládeže „Sluníčko“.

Sportovní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nalézá kryté hokejové kluziště, letiště pro ultralehká letadla, skokanské můstky v lyžařském areálu v Popelkách (na blízkém vrchu Babylon byl jeden z prvních lyžařských můstků v Čechách), fotbalový stadion, lezecká stěna, tenisové kurty a malebné koupaliště s ostrůvkem. Na Táboře byla vybudována lyžařská sjezdovka s vlekem a každoročně jsou upravovány i lyžařské běžecké stopy v délce cca 20 km. Novinkou je miniplanetárium. Již několik let se v červenci pořádá maraton horských kol, Krkonošský maraton.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Ve 20. století se město profilovalo jako průmyslové centrum: známá byla výroba stanů v podniku Technolen, textilní stroje produkovala firma Elitex, největší věhlas městu však přinesla výroba trvanlivého pečiva ve firmě Antonín Jína (po znárodnění Čokoládovny), která produkovala široký sortiment sušenek a především Lomnické suchary.

Velké hospodářské jednotky se po roce 1989 postupně rozpadají, úplně končí výroba trvanlivého pečiva, značně se redukuje výroba strojírenská. V současnosti je hlavním průmyslovým oborem ve městě výroba textilu: firma Technolen technický textil vyrábí stany, požární hadice, syntetické a nánosované tkaniny (plachtoviny). Nicméně i Technolen zeštíhluje výrobu. Strojírenství je zastoupeno firmou TM Elitex. Ve městě dále působí několik menších firem.

Nic nenaznačuje tomu, že se povede obnovit průmyslovou tradici. Podniky nenabízejí mnoho příležitostí pro kvalifikovanou pracovní sílu. To se projevilo na výrazném úbytku počtu obyvatel v posledních 10 letech.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

První vlak přijel do Lomnice poměrně pozdě: v roce 1906, v době, kdy se již budovaly pouze lokální dráhy. Železniční trať do Lomnice (trať 064 Stará PakaMladá Boleslav) je klikatá, sklon od Libuně je až 35 promile. Tomu odpovídá i provoz. Na železnici jezdí pouze jednotlivé vozy řady 810, rychlíková spojení byla zrušena, přestavovací nákladní vlaky jsou výjimkou. Vlakové nádraží nyní funguje pro osobní vlaky v obou směrech jako konečná stanice.

Autobusová doprava spojuje město s okolními obcemi, dálkové linky spojují město s Libercem, Hradcem Králové, Prahou aj.

Úřady[editovat | editovat zdroj]

Město je centrem menší spádové oblasti, městský úřad je pověřeným obecním úřadem pro okolní obce. Město se při územní reformě nestalo sídlem obecního úřadu 3. stupně; tím se pro něj staly Semily.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Významní návštěvníci města[editovat | editovat zdroj]

V roce 1871 zde trávil dovolenou skladatel Bedřich Smetana. Jeho pobyt připomíná deska na lomnické radnici. Od srpna 1906 do března 1909 bydlel v Nové Vsi n. P. český malíř, krajinář František Kaván (1866–1941) a často zacházel do Lomnice n. P. Herec, člen ND v Praze, Zdeněk Štěpánek (1896-1968) měl v Lomnici n. P. svoji první štaci a to u Markovy společnosti v sále u Podlipných v roce 1913. A o 50 let později v březnu roku 1963 přijel na pozvání tehdejšího Závodního klubu Technolen a beseda s ním se konala v témže sále a na tomtéž jevišti.

Za druhé světové války v Lomnici n. P. pobýval i významný představitel domácího odboje prof. RNDr. Vladimír Krajina (1905–1993). Spolupracoval zde s lomnickými odbojáři Josefem Mizerou, Karlem Škopkem a Josefem Martínkem. V šedesátých letech zde bývali častými hosty spisovatelé Václav Kaplický (1895–1982), Jarmila Glazarová (1901–1977), dr. Miloš V. Kratochvíl (1904-1988), dr. Marie Kubátová (1922) a další.

V roce 1997 navštívil Městské muzeum a galerii výstavu obrazů Josefa Jíry Václav Klaus, který opět přijel 1. května 2003 na vernisáž výstavy téhož autora. V roce 2017 se setkal v Tylově divadle s představiteli a občany města Lomnice n. P. Miloš Zeman.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]
  2. Historie města
  3. KIS
  4. 2015, FG Forrest, a.s., www.fg.cz,. Třetí den návštěvy prezidenta republiky v Libereckém kraji - Pražský hrad. Pražský hrad. Dostupné online [cit. 2017-10-05]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]