František Jiránek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Jiránek
Základní informace
Narození 24. červenec 1698
Lomnice nad Popelkou
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 1778 (ve věku 80 let)
Drážďany
Flag of Electoral Saxony.svg Saské kurfiřtství
Žánry symfonie a klasická hudba
Povolání hudební skladatel a houslista
Nástroje housle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Jiránek (24. červenec 1698 Lomnice nad Popelkou1778 Drážďany) byl český hudební skladatel pozdního baroka, nejspíše žák Vivaldiho.

Život[editovat | editovat zdroj]

František Jiránek se narodil 24. července v Lomnici nad Popelkou do rodiny zaměstnanců hrabat z Morzinu. Sám pak byl zaměstnáván hrabětem Václavem Morzinem. Václav Morzin poslal[1] Františka roku 1724 na tříletý studijní pobyt do Benátek, kde se měl zdokonalit ve svém hudebním umění pod vlivem hudby Antonia Vivaldiho. Jeho učitelem se během italského pobytu stal nejspíše samotný Vivaldi,[1] což dokresluje skutečnost, že hrabě Morzin patřil mezi jeho největší mecenáše (Vivaldi mu dedikoval např. Čtvero ročních období).

Od roku 1726 působil Jiránek opět v Praze jakožto houslista[1] pražské morzinské kapely. V této kapele působil mimo jiné také Antonín Reichenauer a krátce též německý skladatel Johann Friedrich Fasch. Po smrti Václava Morzina roku 1737 opustil Prahu a našel si místo v kapele saského prvního ministra Heinricha von Brühl v Drážďanech, kde pak byla jeho tvorba formována nastupujícím klasicismem. Po Brühlově smrti roku 1763 odešel do důchodu a dožil v Drážďanech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Dochované Jiránkovy skladby jsou výhradně instrumentální (houslové sonáty, triosonáty, symfonie a koncerty), jejichž styl utvrzuje domněnku, že byl Vivaldiho žákem. Jiránkovi se i přes Vivaldiho vliv podařilo vtisknout svým dílům i určitou osobitost pramenící snad z výrazných prvků české muzikality.[1]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Roku 2010 vydal Supraphon CD František Jiránek / Concertos & Sinfonias s nahrávkami jeho několika skladeb, které pořídilo Collegium Marianum.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku František Jiránek na německé Wikipedii.

  1. a b c d e František Jiránek / Concertos & Sinfonias [online]. Collegium Marianum [cit. 2013-07-02]. Dostupné online. (česky)