Morzinský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morzinský palác
v Nerudově ulici
Morzinský palác v Nerudově ulici
Morzinský palác
v Nerudově ulici
Účel stavby

velvyslanectví
Rumunské republiky

Základní informace
Sloh Baroko
Architekt Jan Blažej Santini-Aichel
Výstavba 17131714
Materiál Zdivo
Stavebník Václav hrabě z Morzinu
Současný majitel Rumunsko
Poloha
Adresa Nerudova 256/5
Praha 1, Malá Strana
118 00  Praha 011, ČeskoČesko Česko
Ulice Nerudova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 39265/1-701 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morzinský palác, zvaný též u Mouřenínů, je jedna z nejvýznamnějších staveb pražského vrcholného baroka stojící v ulici Nerudova 256/5, na Malé Straně v Praze 1. V současné době v objektu sídlí velvyslanectví Rumunské republiky.

Dějiny paláce[editovat | editovat zdroj]

Erb nad vchodem

V roce 1668 přešla do majetku rodu Morzinů. Původní čtyři starší budovy byly pak v následujících letech 17131714 pro Václava hraběte z Morzinu přestavěny podle plánů připsaných (Oldřich Stefan) významnému českému architektovi italského původu Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi. Spolu s protějším Thun-Hohenštejnským (Kolovratským) palácem je Morzinský palác považován za vrcholné Santiniho dílo na poli palácové architektury.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Palác jako takový je tvořen dvoupatrovou budovou směrem do Nerudovy ulice. Uvnitř se nachází dva dvory s kašnamizahrada. Ostatní křídla jsou jednopatrová a svírají dva dvory s kašnami, k zadnímu traktu pak přiléhá zahrada. Na průčelí je dobře patrná snaha barokního architekta zachovat souměrnost: vstupní portál vlevo má svůj shodný protějšek vpravo, kde jsou ale místo vrat umístěna okna.

Atlanti nesoucí balkon

V průčelí je balkon, který podpírají heraldické postavy Maurů (znak rodu Morzinů), nad portály jsou umístěna alegorická poprsí Den a Noc a na atice stojí sochy čtyř dílů světa. Tuto sochařskou výzdobu realizoval mistr české barokní plastiky Ferdinand Maxmilián Brokoff.

V některých místnostech se dochovaly renesanční stropy, rokoková štuková výzdoba (pravděpodobně od Tommasa Soldatiho), rokoková kamna. Zařízení pokojů je klasicistní.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve 40. letech 18. století tu zřejmě jako kapelník morzinovské kapely působil mladý Joseph Haydn.

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 byla v paláci první protestantská modlitebna v Čechách, zřízená generálem jízdy Wurmsem. Morzinům patřil palác až do roku 1881. Podle pověsti sochy Maurů v noci ožívají a procházejí se po Praze.

Pamětní deska Michala Chrabrého umístěná na fasádě[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Šťastný, Ivo. Pamětní deska Michal Chrabý [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2019-09-05]. Dle databáze Spolku se deska nachází ve Sněmovní ulici. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]