Sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mariánský sloup)
Skočit na: Navigace, Hledání

Sloupy Panny Marie neboli mariánské a sloupy Nejsvětější Trojice jsou dva základní typy samostatně stojících dekorativních sloupů zasvěcených Panně Marii nebo svaté Trojici a sochařsky vyzdobené křesťanskou tematikou.

Sloupy se stavěly k oslavě církve a víry a jako díkuvzdání, nejčastěji za odvrácení moru, proto jsou také nazývány morové sloupy. Jejich budování bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v katolických zemích zejména v 17. a 18. století a staly se jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury.

Zobrazované postavy a symboly[editovat | editovat zdroj]

Většina sloupů vrcholí zobrazením svého zasvěcení, tedy Pannou Marií (Immaculata, Královna nebes) nebo Nejsvětější Trojicí: Bůh Otec, Ježíš s Křížem a Duch svatý – holubice. Trojiční sloupy bývají doplněny Božím okem a často má celý sloup symbolicky trojboký půdorys. Vyskytují se i jiná pojetí, např. sloup Proměnění Páně v Chrudimi s hlavním výjevem v centrální části.

Moroví patroni[editovat | editovat zdroj]

Na morových sloupech bývají i sochy dalších světců. Typický je sv. Roch, který dle legendy onemocněl, když pomáhal nakaženým během morové epidemie, a uzdravil se díky síle své víry. Svatý Šebestián, mučedník, který rovněž bývá na sloupech zobrazován, byl původně patronem lukostřelců. Ve středověku však také převzal roli s morem spojovaného lučištníka Apollóna, neboť lidé často metaforicky srovnávali náhodně se vyskytující morové rány se střelami šípů. Mezi další zobrazované svaté patří sv. Barbora, patronka umírajících, sv. František Xaverský, o němž se tradovalo, že měl dar uzdravovat a křísit lidi z mrtvých, a sv. Karel Boromejský, známý svou pomocí nemocným a umírajícím. Ve výklenku v soklové části bývá často socha ležící sv. Rozálie, další protimorové patronky.

Ve světě[editovat | editovat zdroj]

Mariánský sloup naproti bazilice Panny Marie Sněžné v Římě

Budování sloupů se sochou Panny Marie pochází nejpozději z 10. století (v Clermont-Ferrand ve Francii), ale běžným se stalo zejména v období protireformace po Tridentském koncilu (15451563).

V roce 1614 vztyčil architekt Carlo Maderno na objednávku papeže Pavla V. naproti římské bazilice Panny Marie Sněžné sloup pocházející z antické Maxentiovy baziliky a na jeho vrchol umístil bronzovou sochu Panny Marie s dítětem. Po vzoru tohoto sloupu se pak začaly stavět mariánské sloupy i v dalších katolických zemích zejména střední Evropy.

Prvním sloupem tohoto typu na sever od Alp byl Mariensäule postavený v Mnichově roku 1638 jako dík za to, že město přežilo útok švédské armády a mor. Panna Marie pluje na jeho vrcholu na měsíčním srpku jako Královna nebes. Inspiroval například mariánské sloupy v Praze a Vídni, ale velmi rychle následovala celá řada dalších. V zemích, které byly součástí habsburské monarchie (zvláště Česko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko), je velmi těžké najít staré město bez náměstí s takovýmto sloupem, obvykle umístěným na nejvýznačnějším místě.

V českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Stržení a zničení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, domnělého symbolu habsburské a katolické nadvlády
(3. listopadu 1918)

Pražský mariánský sloup byl postaven na Staroměstském náměstí krátce po třicetileté válce jako díkuvzdání Panně Marii Neposkvrněné za pomoc v boji se Švédy. V poledne jeho stín ukazoval tzv. Pražský poledník, který sloužil k určení přesného slunečního času. Později si jeho stavbu mnoho Čechů spojilo s habsburskou nadvládou v zemi a po vyhlášení samostatnosti Československa v roce 1918 ho revolučně naladěný dav strhl a zničil.

Základní vzor, který inspiroval stavbu většiny sloupů Nejsvětější Trojice, byl sloup na náměstí Graben ve Vídni postavený po moru z roku 1679. Dřík tohoto bohatě zdobeného sloupu zcela mizí za mramorovými oblaky, sochami svatých, anděly a amorety. Jejich éra vrcholí sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci. Tento sloup je především velkolepou oslavou katolické církve, ovšem nelze přehlédnout, že jeho stavba byla zahájena (takřka současně s morovým mariánským sloupem na sousedním Dolním náměstí) krátce po moru, který udeřil na Moravě v letech 17141716. Olomoucký sloup je výjimečný pro svou monumentalitu, bohatou výzdobu i neobvyklou kombinaci sochařských materiálů (kámen a pozlacená měď). Jeho základna je natolik velká, že dokonce uvnitř mohla být ukryta kaple. Tento sloup je jediný, který byl samostatně zapsán na Seznam památek světového dědictví UNESCO, jako „jeden z výjimečných příkladů středoevropského vrcholného baroka“.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://whc.unesco.org/archive/advisory_body_evaluation/859.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Černý Jiří: Barokní sloupy a sousoší v jižních Čechách. Seriál o historii a křesťanské ikonografii kolem nás, Setkání – Aktuality, České Budějovice č. 5, 1999 – 14,1999.
  • ČERNÝ, Jiří. Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě. Te Deum. Roč. 2010, čís. 3, s. 70–74. Dostupné online. 
  • Maxová Ivana – Nejedlý VratislavZahradník Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v kraji Vysočina, Praha 2006.
  • Šorm, A.; Krajča, A.: Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě, Praha 1939

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)