Trojiční sloup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trojiční sloup (sloup Nejsvětější Trojice) je typ sochařského díla, které má podobu sloupu, na jehož vršek je umístěno sochařské ztvárnění Nejsvětější Trojice.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Celkové zpracování monumentálniho díla vychází z tradice mariánských sloupů, první trojiční sloupy se začaly objevovat v 80. letech 17. století. Základní dílo, která umožnilo široké rozšíření tohoto díla po habsburské monarchii, byl sloup Nejsvětější Trojice ve Vídni. Tento sloup definoval také základní ikonografické charakteristiky trojičních sloupů: Nejsvětější Trojice je zde ztvárněna tak, že Bůh Otec a Bůh Syn sedí vedle sebe a mezi nimi poletuje holubice (tzv. Žaltářová Trojice), což se v baroku stalo populární ztvárnění (další byl tzv. Trůn milosti, Gnadenstuhl). Celý sloup byl postaven na trojúhelníkovém půdorysu a navíc byl pojednán jako iluzivní tzv. oblakový sloup.

Jeden z nejvýznamnějších trojičních sloupů (ve střední Evropě) je potom sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci chráněný jako památka UNESCO. Sloup se stavěl v letech 1716 až 1754. Olomoucký sloup sice užívá sloup řádové architketury, nicméně jinak užívá velmi bohatou sochařskou výzdobu a Nejsvětější Trojici stejnou jako vídeňský (doplněný o Pannu Marii, na některých sloupech se pak trojiční a mariánský výjev uzavírá do podoby Korunování Panny Marie).

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Obrázek Popis
PESTSAULE-VIENNA-Dr. Murali Mohan Gurram (9).jpg Sloup Nejsvětější Trojice ve Vídni. Vrcholová socha zpracována jako Žaltářová Trojice
Sloup Nejsvětější Trojice v Náchodě Sloup Nejsvětější Trojice v Náchodě. Vrcholová socha zpracována jako Žaltářová Trojice, Kříž umístěn centrálně
Sloup Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích Sloup Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. Vrcholová socha zpracována jako Trůn milosti
Sloup Nejsvětější Trojice v Horním Slavkově Sloup Nejsvětější Trojice v Horním Slavkově. Vrcholová socha zpracována jako Trůn milosti, varianta Pietas Domini (Bůh Otec drží z kříže sejmutého Krista)
Sloup Nejsvětější Trojice v Karlových Varech Sloup Nejsvětější Trojice v Karlových Varech. Vrcholová socha zpracována jako Korunování Panny Marie (Marie přímo součástí vrcholového sousoší)
Sloup Nejsvětější Trojice v Jindřichově Hradci Sloup Nejsvětější Trojice v Jindřichově Hradci. Vrcholová socha zpracována jako Korunování Panny Marie (Marie je pod hlavicí sloupu)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PAVLÍČEK, Martin. Čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (1716–1754) in: Daniel, Ladislav (ed.), Umění: prostor pro život a hru. Texty: hudba, diva-dlo, architektura, umění. Olomouc 2008, s. 153–176. [1]
  • Hana Petříková. Oblačné sloupy včeských zemích. Olomouc 2011. Magisterská diplomové práce. [2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]