Špindlerův Mlýn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Špindlerův Mlýn
Svatý Jan Nepomucký u Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně

Svatý Jan Nepomucký u Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně

znak obce Špindlerův Mlýnznak

status: město
LAU 2 (obec): CZ0525 579742
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
okres (LAU 1): Trutnov (CZ0525)
obec s rozšířenou působností: Vrchlabí
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 76,9 km²
počet obyvatel: 1 151 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 718 m n. m.
PSČ: 543 51
zákl. sídelní jednotky: 15
části obce: 4
katastrální území: 4
adresa městského úřadu: MěÚ Špindlerův Mlýn
Svatopetrská 173
543 51 Špindlerův Mlýn
starosta / starostka: Bc. Vladimír Staruch
Oficiální web: www.mestospindleruvmlyn.cz
Ofic. web MÚ: www.spindleruvmlyn.org
E-mail: podatelna@mestospindleruvmlyn.cz

Špindlerův Mlýn
Red pog.svg
Špindlerův Mlýn
Zdroje k infoboxu a částem obce

Špindlerův Mlýn (německy Spindlermühle) je významné turistické a lyžařské středisko v Krkonoších. Město Špindlerův Mlýn má přibližně 1200 obyvatel (v roce 2006 jich měl téměř 1400) a rozlohu 7690,91 ha. V centru města končí silnice II/295, na kterou navazuje horská silnice na Špindlerovu boudu.

Název[editovat | editovat zdroj]

V němčině se město dříve nazývalo Spindlermühle podle rodiny Spindlerových, která vlastnila v obci mlýn.[2] Předtím se však obec vždy jmenovala Svatý Petr (dnes část města). Jenže v žádosti o povolení stavby kostela, zaslané císaři, bylo u podpisů rovněž uvedeno – sepsáno ve Špindlerově mlýně. Žádost totiž občané sepisovali právě v tomto mlýně Špindlerů. A jelikož jsou podobné názvy obcí v německy mluvících zemích časté, došlo k omylu a zpět se vrátilo povolení ke stavbě kostela v obci Špindlerův Mlýn. Občané raději obec přejmenovali, aby mohli stavět. Zaslání nové žádosti by mohla být brána jako urážka neomylného úřadu a kostel by tu už určitě nestál.[zdroj?]

Ve stabilním katastru z roku 1842 se objevuje Špindlerův mlýn jako Břetenský mlejn (později je běžně nazýván Vřetenový Mlýn[3]), což vzniklo naivním překladem německého Spindelmühle (Spindelvřeteno, Mühlemlýn).[4]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Špindlerův Mlýn leží v nadmořské výšce 575 – 1555 m v Krkonoších. Nejvyšším bodem obce je Luční hora – druhá nejvyšší hora České republiky. Leží při soutoku řeky Labe a Svatopetrského potoka (nazývaného též Dolský potok).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarším dochovaným záznamem od počátků Špindlerova mlýna je z počátku 16. století, kdy několik chalup sloužilo jako útočiště horníkům pracujícím v nedalekých hutích, které zpracovávaly železnou rudu. Mezi lety 1516–1521 český král Ludvík Jagellonský povolil horníkům lhůty k placení desátků a úlevy. Těžba rud stříbra, mědi a arsenu přilákala Kryštofa z Gendorfu, který posléze získal vrchlabské panství a výrazně se zasloužil o to, aby bylo Vrchlabí roku 1533 povýšeno na horní město. O sto let později, v roce 1621 dokonce putoval do Prahy ze Svatého Petra náklad mědi a stříbra cca za 10 000 zlatých. V 17. století těžbu přerušila třicetiletá válka. Poté doly změnily majitele, kteří se snažili těžbu obnovit, avšak marně. Poslední pokusy o znovuobnovení jsou datovány na počátku 20. století.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Město je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportůČeské republice. Lůžková kapacita je kolem 10 tisíc lůžek. Špindlerův Mlýn má ideální podmínky pro zimní sporty. Lyžařské a běžecké tratě jsou v provozu až 5 měsíců v roce. Profesionálně upravované sjezdové tratě různého druhu obtížnosti jsou v celkové délce 25 km. Celkem 14 lanovek a vleků zajišťují přepravní kapacitu 17 500 lyžařů za hodinu. S jedním skipasem je možno lyžovat na více jak 25 km upravených sjezdovkách na 4 různých lyžařských resortech (Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská). Většina sjezdovek je v případě nižší sněhové pokrývky uměle zasněžována.
Špindlerův Mlýn nabízí mnoho atrakcí i v letní sezóně. V letních měsících jsou ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola. Ve Špindlerově Mlýně se mimo jiné nachází i Aquapark.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Filmotéka[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Části města[editovat | editovat zdroj]

Město se dělí na části, které odpovídají katastrům, a ty dále na základní sídelní jednotky[6]:

část města katastr základní sídelní jednotky
Špindlerův Mlýn Špindlerův Mlýn Brádlerovy boudy, Davidovy Boudy, Jelení boudy, Medvědí bouda, Petrovka, Svatý Petr, Špindlerovka, Špindlerův Mlýn, Tabulové Boudy
Bedřichov Bedřichov v Krkonoších Bedřichov, Martinovka
Labská Labská Labská, Čerstvá Voda
Přední Labská Přední Labská Klínové boudy, Přední Labská

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Špindlerův Mlýn je křižovatkou turistických tras. V okolí je možné navštívit turistické chaty Špindlerovu boudu, ruinu Petrovy boudy a další. Okolí Špindlerova Mlýnu lze projít po turistických trasách přes Horní Mísečky, pramen Labe, Sněžné jámy a Labskou boudu. Na jihovýchodě vede turistická trasa na Výrovku, nebo na Friesovy boudy a chalupu Na Rozcestí. Ze Špindlerova Mlýnu vede vcelku přímá turistická trasa na Sněžku, měří zhruba 10 kilometrů.

zimní Výrovka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. PALÁTKOVÁ, Dáša; RICHTER, Josef. Špindlerův mlýn 1793–2003. Krkonoše, Jizerské hory. Správa Krkonošského národního parku, 2003-12-31, roč. 36, čís. 7, s. 45. Dostupné online.  
  3. Z našich časopisů. Naše řeč. 1930, roč. 14, čís. 4. Dostupné online.  
  4. ŠMILAUER, Vladimír. Úvod do toponomastiky. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1966.  
  5. Toulavá kamera 1, str. 68, ISBN 80-7316-228-8
  6. Základní sídelní jednotky - Obec Špindlerův Mlýn

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]