Špindlerův Mlýn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Špindlerův Mlýn
Svatý Jan Nepomucký u Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně
Svatý Jan Nepomucký u Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně
Znak obce Špindlerův Mlýn
znak
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0525 579742
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Okres (LAU 1) Trutnov (CZ0525)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Vrchlabí
Historická země Čechy
Katastrální výměra 76,9 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 119 (2019)[1]
Nadmořská výška 718 m n. m.
PSČ 543 51
Zákl. sídelní jednotky 15
Části obce 4
Katastrální území 4
Adresa městského úřadu MěÚ Špindlerův Mlýn
Svatopetrská 173
543 51 Špindlerův Mlýn
Starosta Bc. Vladimír Staruch
Oficiální web: www.mestospindleruvmlyn.cz
Ofic. web MÚ: www.spindleruvmlyn.org
E-mail: podatelna@mestospindleruvmlyn.cz
Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špindlerův Mlýn (německy Spindlermühle) je významné turistické a lyžařské středisko v Krkonoších. Žije zde přibližně 1 100[1] obyvatel. Město má rozlohu 7690,91 hektarů. V centru města končí silnice II/295, na kterou navazuje horská silnice na Špindlerovu boudu.

Název[editovat | editovat zdroj]

V němčině se město dříve nazývalo Spindlermühle podle rodiny Spindlerových, která vlastnila v obci mlýn.[2] Předtím se však obec vždy jmenovala Svatý Petr (dnes část města). Jenže v žádosti o povolení stavby kostela, zaslané císaři, bylo u podpisů rovněž uvedeno – sepsáno ve Špindlerově mlýně. Žádost totiž občané sepisovali právě v tomto mlýně Špindlerů. A jelikož jsou podobné názvy obcí v německy mluvících zemích časté, došlo k omylu a zpět se vrátilo povolení ke stavbě kostela v obci Špindlerův Mlýn. Občané raději obec přejmenovali, aby mohli stavět. Zaslání nové žádosti by mohla být brána jako urážka neomylného úřadu a kostel by tu už určitě nestál.[zdroj?]

Ve stabilním katastru z roku 1842 se objevuje Špindlerův mlýn jako Břetenský mlejn (později je běžně nazýván Vřetenový Mlýn[3]), což vzniklo naivním překladem německého Spindelmühle (Spindelvřeteno, Mühlemlýn).[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dochovaný záznam o Špindlerově mlýně pochází z počátku 16. století, kdy několik chalup sloužilo jako útočiště horníkům pracujícím v nedalekých hutích, které zpracovávaly železnou rudu. Mezi lety 1516–1521 český král Ludvík Jagellonský povolil horníkům lhůty k placení desátků a úlevy. Těžba rud stříbra, mědi a arsenu přilákala Kryštofa z Gendorfu, který posléze získal vrchlabské panství a výrazně se zasloužil o to, aby bylo Vrchlabí roku 1533 povýšeno na horní město. O sto let později, v roce 1621, dokonce putoval do Prahy ze Svatého Petra náklad mědi a stříbra cca za 10 000 zlatých. V 17. století těžbu přerušila třicetiletá válka. Poté doly změnily majitele, ale snahy těžbu obnovit se ukázaly marné. Poslední pokusy o znovuobnovení proběhly na začátku 20. století.

Sporty[editovat | editovat zdroj]

Zima[editovat | editovat zdroj]

Město se řadí k nejznámějším a nejnavštěvovanějším střediskům zimních sportůČeské republice. Lůžková kapacita se pohybuje kolem 10 tisíc lůžek. Špindlerův Mlýn má pro zimní sporty ideální podmínky. Lyžařské a běžecké tratě jsou v provozu až 5 měsíců v roce. Profesionálně upravované sjezdové tratě různého stupně obtížnosti dosahují celkové délky 25 km. Celkem 14 lanovek a vleků zajišťuje přepravní kapacitu 17 500 lyžařů za hodinu. S jedním skipasem lze lyžovat na sjezdovkách ve 4 lyžařských areálech (Stoh, Medvědín, HromovkaLabská). Většinu sjezdovek tu v případě nižší sněhové pokrývky uměle zasněžují.

Léto[editovat | editovat zdroj]

Špindlerův Mlýn nabízí mnoho atrakcí i v létě. V letních měsících jsou zde ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola. Ve Špindlerově Mlýně se mimo jiné nachází i aquapark. Špindlerův Mlýn se stal křižovatkou turistických tras. V okolí je možné navštívit turistické chaty Špindlerovu boudu, ruinu Petrovy boudy a další. Okolí Špindlerova Mlýna lze projít po turistických trasách přes Horní Mísečky, pramen Labe, Sněžné jámy a Labskou boudu. Na jihovýchodě vede turistická trasa na Výrovku nebo na Friesovy boudy a chalupu Na Rozcestí. Ze Špindlerova Mlýna vede vcelku přímá turistická trasa na Sněžku; měří zhruba 10 kilometrů.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Špindlerův Mlýn leží v nadmořské výšce 575 –1555 m v Krkonoších. Nejvyšším bodem obce je Luční hora, druhá nejvyšší hora České republiky. Leží při soutoku řeky Labe a Svatopetrského potoka, nazývaného též Dolský potok.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Části města[editovat | editovat zdroj]

Město se dělí na části, které odpovídají katastrům, a ty dále na základní sídelní jednotky[6]:

část obce katastr základní sídelní jednotky
Špindlerův Mlýn Špindlerův Mlýn Brádlerovy boudy, Davidovy Boudy, Jelení boudy, Medvědí bouda, Petrovka, Svatý Petr, Špindlerovka, Špindlerův Mlýn, Tabulové Boudy
Bedřichov Bedřichov v Krkonoších Bedřichov, Martinovka
Labská Labská Labská, Čerstvá Voda
Přední Labská Přední Labská Klínové boudy, Přední Labská

Filmotéka[editovat | editovat zdroj]

zimní Výrovka

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. PALÁTKOVÁ, Dáša; RICHTER, Josef. Špindlerův mlýn 1793–2003. Krkonoše, Jizerské hory. Správa Krkonošského národního parku, 2003-12-31, roč. 36, čís. 7, s. 45. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. 
  3. Z našich časopisů. Naše řeč. 1930, roč. 14, čís. 4. Dostupné online. 
  4. ŠMILAUER, Vladimír. Úvod do toponomastiky. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1966. 
  5. Toulavá kamera 1, str. 68, ISBN 80-7316-228-8
  6. Základní sídelní jednotky - Obec Špindlerův Mlýn

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]