Choustníkovo Hradiště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Choustníkovo Hradiště
letecký snímek

letecký snímek

znak obce Choustníkovo Hradištěznak

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0525 579327
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
okres (LAU 1): Trutnov (CZ0525)
obec s rozšířenou působností: Dvůr Králové nad Labem
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Choustníkovo Hradiště
katastrální výměra: 12,5 km²
počet obyvatel: 566 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 286 m n. m.
PSČ: 544 42
zákl. sídelní jednotky: 3
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Choustníkovo Hradiště 102
54442 Choustníkovo Hradiště
starosta / starostka: Vratislav Vopálka
Oficiální web: www.choustnikovohradiste.cz
E-mail: obec@choustnikovohradiste.cz

Choustníkovo Hradiště
Red pog.svg
Choustníkovo Hradiště
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Choustníkovo Hradiště (německy Gradlitz bei Königinhof) se nachází v okrese Trutnov, kraj Královéhradecký, zhruba 4,5 km východně od Dvora Králové nad Labem. Obcí protéká Kocbeřský potok a probíhá jí silnice I/37. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 616 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1316, kdy ji král Jan Lucemburský, spolu s téměř celým Trutnovskem (s výjimkou samotného Trutnova) zastavil Půtovi z Turgova jako jistinu slíbené odměny za vojenskou pomoc. Půta zde zřejmě vybudoval hrad, snad na místě staršího hradiště.

Na konci 14. století patřil hrad a přilehlé panství Heřmanovi z Choustníka, jehož jméno je dostalo i do názvu obce. Po vymření pánů z Choustníka panství rychle střídalo majitele. Roku 1485 jej jako zástavu držel rytíř Hanuš z Šelndorfu a Hornšperka, 16. století pak Švamberkové. Roku 1623 koupil panství Albrecht z Valdštejna, který jej však obratem prodal Trčkům. Po roce 1634 připadlo panství císaři Ferdinandovi II. Ten jej záhy daroval jako odměnu za jeho služby Františkovi hraběti z Ulfelda.

Po dalším rychlém střídání majitelů jej koupil hrabě Jan Špork, který dal opravit hrad a až do své smrti roku 1679 zde bydlel. Jeho syn František Antonín Špork hrad nejprve rozšířil, ale nakonec si vybudoval sídlo v nedalekém Kuksu a hrad až do roku 1739 sloužil jako provizorní klášter celestýnek. Poté byl užíván jako sýpka, na konci 18. století opuštěn zchátral.

Přes přesídlení F. A. Šporka do Kuksu zůstala obec dále centrem Panství Choustníkovo Hradiště. Sídlil zde panský velkostatek, hospodářská a lesní správa, atp. Panství až do roku 1949 patřilo rodu Sporcků resp. Sweerts-Sporcků. Díky odkazu F. A. Šporka však sloužily výnosy z panství k financování provozu špitálu v Kuksu a celé panství proto z Kuksu spravovala hospitální nadace.

Pomník F. A. Šporka v Choustníkově Hradišti

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]