Jan Špork

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Špork
HGM Anonym Sporck.jpg
Narození6. ledna 1600
Westerloh
Úmrtí6. srpna 1679 (ve věku 79 let)
zámek Heřmanův Městec
Povolánívoják
DětiFrantišek Antonín Špork
Jan Ferdinand Leopold Špork
Johann Georg, Ritter von Sporck
RodičeFranz Nolte gen. Sporck a NN Sporck
RodŠporkové
PříbuzníAnna Kateřina Šporková a Eleonora Franziska von Sporck (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Špork, původně Johann von Sporck (6. ledna 1600, Schöning6. srpna 1679, Heřmanův Městec) byl generálem jezdectva habsburských vojsk a otec významného českého mecenáše, hraběte Františka Antonína Šporka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z neurozených selských poměrů v obci Westerloh, u okresního města Delbrück, v arcidiecézi Paderborn ve Vestfálsku.[1] Jako mladík vstoupil do armády bavorského vévody Maxmiliána, v jehož vojsku bojoval i roku 1620 v bitvě na Bílé hoře proti Čechům. V bavorských a později v císařských habsburských službách se zúčastnil mnoha bitev třicetileté války. V císařských službách se velmi zasloužil o vítězství nad Turky a jeho zásluhy byly oceněny zprvu povýšením na velitele jízdy, dále na generála a později šlechtickým titulem říšského hraběte. Někdy se mu i jeho synovi šlechtici starých rodů vysmívali, že je „šlechtic-sedlák“. Když měl po svém povýšení zaplatit císaři obvyklý poplatek, odmítl jej zaplatit se slovy, že „darovaného hraběte nekupuje a kupovaného nechce“.

Za třicetileté války skoupil velké množství českých statků (konfiskátů), další statky získal od císaře za své zásluhy darem. Stal se jedním z nejbohatších feudálů v Českém království. Svému synovi tedy poskytl velmi dobré podmínky pro jeho mecenášskou činnost. Závistníci té doby mu zazlívali nejen bohatství, ale i strmou kariéru (prý se vyšvihl z pasáčka ovcí či sviní do panského rodu).[2] Neměli ho rádi ani poddaní, kteří ho v lidových pověstech obvinili z čarodějnictví a spolků s ďáblem.

Později bojoval v Polsku proti Švédům a v Uhrách proti Turkům i uherským povstalcům kurucům. Proslul vojevůdcovskými schopnostmi, ale i hrabivostí a krutostí (např. když roku 1672 dobyl Oravský hrad, ovládnutý povstalci pod vedením Gašpara Piky, nechal následně Piku a dalších 24 povstalců narazit na kůl).

Zemřel roku 1679 na svém zámku v Heřmanově Městci.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jan Špork byl dvakrát ženatý. Poprvé s Annou Markétou z Linsingenu, podruhé s Eleonorou Marií Kateřinou z Finecku, se kterou měl dva syny, výše zmíněného Františka Antonína a Frederika Leopolda, a dvě dcery, Marii Sabinu a Annu Kateřinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hugo Rokyta, František Antonín Špork a hospitál v Kuksu, in: Kuks, hospitál a Betlém, Státní turistické nakladatelství Praha 1963, s. 12
  2. SMEJKAL, Ladislav. Máchův kraj - Českolipsko. Praha 6: REGIA, 2008. ISBN 978-80-86367-65-1. Kapitola Zapomenuté Konojedy, s. 55. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]