Heřmanův Městec (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Heřmanův Městec
Zámek Heřmanův Městec
Zámek Heřmanův Městec
Základní informace
Sloh novobaroko
Poloha
Adresa Heřmanův Městec, ČeskoČesko Česko
Ulice Masarykovo náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 21114/6-816 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Heřmanův Městec je výrazná pozdně barokní jednopatrová budova pocházející z roku 1784, která byla posléze klasicistně přestavěna v roce 1876 a naposledy novobarokně dostavěna v letech 1932-1933. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Poloha a popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se jihovýchodní části města Heřmanův Městec na Chrudimsku v Pardubickém kraji a je umístěna ve velmi rozsáhlém a krajinářsky hodnotném anglickém zámeckém parku, který přechází v lesopark. V severozápadním nároží (směrem k městu) budově dominuje výrazná šestiboká novogotická věž. Nad vstupem do budovy se nachází rizalit s trojúhelníkovým štítem rodu Kinských.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně v těchto místech stávala tvrz (její původní základy se dochovaly dodnes), která byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který zde byl uveden do provozu v roce 1591, v roce 1623 však byla původní zámecká budova téměř zcela zničena, neboť byla vypálena císařským vojskem. Jan Berka z Dubé pak v roce 1630 nechal zámek opravit a rozšířit (znovupostavit).

Následovali další majitelé – Šporkové a Kinští, kteří zde prováděli barokní, klasicistní a nakonec i novobarokní úpravy.

20. století[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 byl zámek užíval nejprve nacistický Wehrmacht jako svoji štábní budovu, zdejší zámecký park tehdy posloužil jako polní letiště. Po osvobození v květnu 1945 objekt obsadila Rudá armáda a po druhé světové válce se zde krátce nacházelo letní sídlo ministerstva zahraničních věcí ČSR.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1952 celý zámecký areál slouží sociálním službám, kdy sem byl umístěn Domov důchodců hlavního města Prahy. Zámek není pro veřejnost přístupný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2011-07-31]. Identifikátor záznamu 131978 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].