Chotěvice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chotěvice
Kostel svatého Petra a Pavla od hlavní ulice

Kostel svatého Petra a Pavla od hlavní ulice

znak obce Chotěvicevlajka obce Chotěviceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0525 579319
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
okres (LAU 1): Trutnov (CZ0525)
obec s rozšířenou působností: Trutnov
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Chotěvice
katastrální výměra: 20,12 km²
počet obyvatel: 1 026 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 357 m n. m.
PSČ: 543 76
zákl. sídelní jednotky: 3
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Chotěvice 275
54376 Chotěvice
starosta / starostka: Vladimír Lukeš
Oficiální web: www.chotevice.cz
E-mail: obec.chotevice@tiscali.cz

Chotěvice
Red pog.svg
Chotěvice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Chotěvice se nachází v okrese Trutnov, kraj Královéhradecký. Je rozložena v údolí Pilníkovského potoka, který se v jihozápadní části obce vlévá do Labe. Sousedními obcemi jsou ze severu obec Čermná, ze severovýchodu obec Vlčice, z východu město Pilníkov, na jihu pak obec Vítězná, na jihozápadě obec Mostek, na západě je to Dolní Olešnice a na severozápadě město Hostinné. Ke dni 31. 5. 2009 zde žilo 1025 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1362, obec zde však pravděpodobně stála už na přelomu tisíciletí. Části obce: Chotěvice (Kottwitz, Chotějovice), Karlov (Karlseck, Karlovka), Amerika, býv. Ves Svaté Kateřiny (Katharinadorfer). V oblasti soutoku Labe s Pilníkovským potokem, v okolí památné lípy, byl sesbírán soubor štípané industrie z doby kamenné. Dosud s jistotou nenalezená středověká tvrz dle archeologických nálezů (střepy nádob, podobné nálezům z Trutnovského hradu i hradu na Bradle, dno loštického poháru) stála na jihozápadě obce.Nejvýznamnějším rodem tvrz obývající byli pánové z Kolína. Nálezy tvrz datují až do třináctého století, dávno před první písemnou zmínkou. V obci měl snad kdysi stát i pivovar. Ve válečném roce 1866 obcí několikrát prošla rakouská i pruská vojska. Za druhé světové války byl nad soutokem Labe s Pilníkovským potokem zřízen německý lazaret, mezi ním a hlavní silnicí poté němci nechali vojenskou techniku, včetně tanků.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]