Mapy Google

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapy Google
Logo Map Google
URL maps.google.com
Typ stránek Internetová mapa
Registrace ne
Dostupné jazyky mnohojazyčný
Vlastník Google
Autor Google
Spuštěno 8. února 2005
Aktuální stav Aktivní

Mapy Google (anglicky Google Maps) je internetová mapová aplikace a technologie poskytována zdarma (pro nekomerční použití) společností Google, která pohání mnoho mapových služeb včetně stránek Map Google, Google Ride Finder, Google Transit[1] a mapy vložené na internetové stránky třetích stran za použití Google Maps API.[2] Služba nabízí mapy ulic, plánovač cest pro cestování pěšky, automobilem nebo veřejnou dopravou a polohu podniků v mnoha zemích po celém světě. Podle jednoho z tvůrců (Lars Rasmussen), Mapy Google „jsou způsob, jak zorganizovat světové geografické informace.“[3]

Mapy Google používají Mercatorovo zobrazení, takže nemohou zobrazit oblast kolem pólů. Podobný produkt je Google Earth, samostatný program pro Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, SymbianOS a iPhone OS, který nabízí glóbové zobrazení včetně polárních oblastí.

Satelitní pohled[editovat | editovat zdroj]

Mapy Google nabízejí satelitní snímky ve vysokém rozlišení mnoha městských oblastí v Kanadě a ve Spojeném království, ale také v USA (včetně Havaje, Aljašky, Portorika a Amerických Panenských ostrovech), Austrálii a mnoha dalších zemí.

Některé vlády si stěžují na potenciální hrozbu použití map teroristy pro plánování svých útoků.[4] Google proto rozmazal některé oblasti (hlavně ve Spojených státech amerických),[5] včetně například oblasti United States Naval Observatory, kde je oficiálně umístěna rezidence Viceprezidenta Spojených států amerických a dříve Kapitol Spojených států amerických[5] a Bílý dům, který měl zamazanou střechu.[6] Další známé vládní stavby včetně Area 51 v nevadské poušti jsou viditelné. Ne všechny satelitní snímky jsou ve stejném rozlišení. Místa s menší populací nejsou obvykle pokryty tak moc jako zalidněnější oblasti. V některých oblastech jsou záplaty míst, kde byly mraky, což někdy vypadá poněkud zmatečně.[7]

Ačkoliv Google používá slovo „satelitní“, mnoho snímků ve vysokém rozlišení jsou letecké fotografie.[8]

Je zjednodušená verze která nabízí pouze satelitní snímky a verze se 3D zobrazením. V České republice jsou zatím ve 3D Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň a České Budějovice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Google Maps na anglické Wikipedii.

  1. SHARMA, Prashant. Google Transit: A Great Asset to ‘Google Maps’. TechPluto [online]. 2009-06-24 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  2. What is the Google Maps API? [online]. Google, [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Lars Rasmussen on Inventing Google Maps. ABC Fora [online]. 2009-07-10 10:00 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  4. BARLOW, Karen. Google Earth prompts security fears. ABC News Online [online]. Rev. 2005-08-08 13:49 AEST [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  5. a b Blurred Out: 51 Things You Aren't Allowed to See on Google Maps. IT Security [online].  [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  6. BACK, Elliott. Google Maps: The White House. Elliott C. Back [online]. 2005-08-08 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  7. Hows does Google Maps work. TechPogo [online]. 2009-01 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  (anglicky) 
  8. O výukových programech aplikace Google Earth [online]. Google, [cit. 2009-08-16]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]