Inbox by Gmail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Inbox by Gmail
Logo
VývojářGoogle
První vydání22. října 2014
Operační systémAndroid, iOS, Google Chrome, Firefox, Safari
Typ softwaruE-mailový klient
LicenceFreeware
Lokalizacevícejazyčný
Webwww.google.com/inbox/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inbox by Gmail byla e-mailová aplikace od Googlu pro Android a iOS a pro prohlížeče Chrome, Firefox a Safari. Aplikace se soustřeďovala na vylepšení e-mailové produktivity a organizace umožňující uživatelům odložení zpráv na pozdější dobu, seskupení podobných e-mailů a dostávání karet ve stylu Google Now pro záležitosti jako např. časy odletů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Inbox byl oficiálně spuštěn jako beta verze 22. října 2014.[2] Nejdříve byly vyžadovány pozvánky pro přístup do Inboxu, ale 28. května 2015 oznámil Google, že aplikace je oficiálně uvolněna pro všechny s účtem na Gmailu.[3] 24. června 2015 přidal Google do Inboxu tlačítko „vrátit zpět odeslání zprávy“, které umožňovalo uživatelům odvolat poslaný e-mail během 10 sekund od kliknutí na „odeslat“.[4]

Služba Inbox byla Googlem ukončena 2. dubna 2019.

Obsluha[editovat | editovat zdroj]

Po uživatelově přihlášení Google prozkoumá e-mailový účet pro zjištění důležitosti a podobnosti informací. Poté zobrazí nejdříve to, co považuje za nejdůležitější části e-mailu a seskupí podobné e-maily jako „Štítky“, které jsou pojmenovány dle typu (např. „Cesty“ nebo „Automatické“). Převede také fyzické adresy na odkazy na Mapy Google a čísla potvrzených letů do aktualizace letového stavu.[5] Uživatelé mohou vytvářet vlastní Štítky stejně jako Kategorie v Gmailu a mohou určit, v kterou denní dobu se Štítek zobrazí. Mohou také organizovat e-maily rychlo akcí, přejetím přes obrazovku doprava pro archivování zprávy nebo přejetím doleva pro odložení e-mailu na jinou dobu. Tato funkce odložení funguje podobně jako aplikace Mailbox.[6] Uživatelé se mohou podržením prstu na obrazovce dostat k hromadným akcím jako archivování, odkládání nebo mazání e-mailů.[6] E-mail je zobrazen chronologicky s nejnovějšími zprávami nahoře.[6] E-maily mohou být připnuty v horní části stránky jako Připomenutí seznamu úkolů.[5] V pravém spodním rohu obrazovky se zobrazuje červené tlačítko „Nová zpráva“ s aktuálními kontakty.[6]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Recenzenti chválili aplikaci z vizuálního a designového hlediska a poznamenali, že by ji používali místo existující aplikace pro Gmail.[5][6] David Pierce z The Verge napsal, že design aplikace je snadný na používání, rychlý, „minimalistický a krásný“.[5] Poznamenal, že hojné bílé mezery by mohly způsobovat problémy pro náročné uživatel emailu a požádal o „kompaktní zobrazení“.[5] Po spuštění Pierce uvedl, že dává přednost Inboxu na iOS před aplikací Gmail a řekl, že Inbox „dává pocit budoucnosti e-mailu“.[5] Sarah Mitroffová z CNETu podobně chválila Inbox jako novou e-mailovou killer app a plánuje v budoucnu používat aplikace místo Gmailu.[6] Dodala, že Inbox následuje styl Googlu, Material design, který byl představen s Androidem Lollipop.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Inbox by Gmail na anglické Wikipedii.

  1. VINCENT, James. Google's ambitious Inbox app is now available to everyone. The Verge [online]. Vox Media, 2015-05-28 [cit. 2015-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PICHAI, Sundar. An inbox that works for you. Official Gmail Blog [online]. Google, 2014-10-22 [cit. 2015-06-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GAWLEY, Alex. Thanks to you, Inbox by Gmail is now open to everyone. Official Gmail Blog [online]. Google, 2015-05-28 [cit. 2015-06-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. GHOSHAL, Abhimanyu. PSA: Google’s Inbox also has an ‘Undo Send’ button. The Next Web [online]. MaxCDN, 2015-06-24 [cit. 2015-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b c d e f PIERCE, David. Using Google Inbox: this feels like the future of email. The Verge [online]. Vox Media, 2015-10-22 [cit. 2015-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b c d e f g MITROFF, Sarah. Inbox is Google's new killer email app. CNET [online]. 2014-10-22, rev. 2014-10-23 [cit. 2014-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]