Přeskočit na obsah

Google Earth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Google Earth
Logo
VývojářGoogle
První vydání2001
Aktuální verze7.3.6.9345 (64-bit) (3. ledna 2023)
Operační systémmultiplatformní
Platformawebový prohlížeč
Microsoft Windows
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruvirtuální glóbus
Licencefreeware
WebGoogle Earth
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Google Earth je virtuální glóbus dříve známý jako Earth Viewer. Tento software byl vytvořen firmou Keyhole, Inc. a v roce 2004 zakoupen portálem Google. Jedná se o program, který umožňuje prohlížet Zemi jako ze satelitu. Umožňuje naklonění a přiblížení, někdy i ve velkém rozlišení (zejména online, kdy si program nahrává další detaily). Má řadu příznivců po celém světě.

Rysy programu[editovat | editovat zdroj]

Google Earth nabízí 3D modely větších měst. Tento produkt má několik softwarových variant. Google nabízí ke stažení volnou verzi i další placené verze s funkcemi navíc (jako například zobrazení cesty podle údajů z GPS). Kromě ryze geografického zobrazení může zobrazovat názvy států, regionů, obcí či důležitých silnic. Jako volitelnou možnost též nabízí definovat si vrstvy (často dodávané třetími stranami), jež tvoří body na zemském povrchu, které mají společné určité téma: například různé galerie jako třeba obrázky přírody z National Geographic, staré mapy území z různých období, internetové projekty (např. Panoramio), kde každý uživatel může svojí zveřejněné fotce přiřadit GPS souřadnice, a mnohé další.

Verze Google Earth[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2005 Google uvolnil zkušební verzi programu Google Local mobilní verze, což je podobná aplikace, která umožňuje volbu map, nebo satelitních snímků. Je určena pro mobilní telefony podporující Javu (MIDP 2.0).[1] Od dubna 2010 je pro uživatele dostupná služba Google Earth také prostřednictvím internetového prohlížeče, jako jedna z možností zobrazení v mapách Google Maps.

V roce 2017 byla k výročí dne Země uvolněna Google Earth verze 9 aplikace, která běží v prohlížeči bez nutnosti cokoliv instalovat. Ke dni uvedení ale aplikace fungovala pouze v prohlížeči Google Chrome.[2] Verze aplikace pro prohlížeče, je založena technologii PNaCl, jejíž běh zajišťuje samotný prohlížeč Chrome.

Související program Google SketchUp umožňuje ve 3D modelovat stavby a vložit je do systému Google Earth.

Připojení WMS vrstev[editovat | editovat zdroj]

Google Earth umožňuje připojení služby WMS jako vrstvy. Postup pro přidání: PřidatPřekryvný obrázekObnovitParametry služby WMSzadání URLvolba vrstevpotvrzení výběru. Pro přidání vrstev WMS serveru je potřeba znát URL WMS serveru, např.

http://wms.cuzk.cz/wms.asp?

Podpora geodatových formátů[editovat | editovat zdroj]

Google Earth podporuje nativně práci s geodatovým formátem Keyhole Markup Language (KML), založeným na XML.

Předchůdce Google Earth[editovat | editovat zdroj]

Projekt TerraVision zadaný v roce 1994 společností Deutsche Telekom a realizovaný ART+COM.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. 
  2. KRČMÁŘ, Petr. Nový Google Earth 9 běží přímo v prohlížeči. Root.cz [online]. 19. 4. 2017. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]