Google Ads

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Google AdWords)
Google Ads
Logo
VývojářGoogle
První vydání23. října 2000
Typ softwaruinternetová reklama
Webhttps://ads.google.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Google Ads (dříve Google AdWords, neoficiálním překladem Google Reklamy) je online reklamní služba, díky které mohou inzerenti oslovit reklamou potenciální zákazníky v síti Google. Google Ads je jedním z důležitých příjmů Googlu. V roce 2012 činily celkové příjmy společnosti z reklamy 43,7 mld. USD. Příjmy Google z reklamy každoročně rostou, v roce 2019 to bylo již 134,8 mld. USD (téměř 71 % celkových příjmů společnosti Google).

Google Ads funguje na principu ceny za prokliky (pay-per-click, PPC), ale nabízí i další způsoby platby jako například cenu za zobrazení či cenu za zhlédnutí videa.

Google Ads jsou cestou, jak nakoupit vysoce cílenou reklamu placenou za prokliky (PPC), bez ohledu na velikosti rozpočtu. Reklamy z Google Ads se zobrazují nad nebo pod výsledky vyhledávání Google, produktové reklamy Shopping Ads se mohou zobrazovat i v pravém sloupci podél výsledků vyhledávání. Reklamy Google se zobrazují na vyhledávacích a obsahových stránkách jeho partnerů, tzv. partnerské síti Google AdSense.

Výhodou pro firmy je, že neplatí za dané zobrazení reklamy potenciálnímu zákazníkovi, ale platí až za proklik reklamy. Reklamy můžeme cílit podle základních geografických (země, kraj, město), demografických (věk, pohlaví), technologických (typ zařízení), časových (hodina dne, den v týdnu) a behaviorálních (zájmy o koupi, četnost nákupů – zejména v rámci remarketingových publik a pro e-mailingovou segmentaci) proměnných.

Jak funguje aukce v Google Ads?[editovat | editovat zdroj]

Pokud vyhledávaný dotaz odpovídá klíčovému slovu v kampani a jsou splněny další podmínky (geografické umístění, den v týdnu atd.), reklama vstoupí do aukce. Aukce určí, zda reklamu vůbec zobrazí, na jaké pozici bude reklama zobrazena, kolik bude stát proklik.[1]

V průběhu aukce se vypočítá tzv. Ad Rank, který závisí na maximální nabídce za proklik, skóre kvality a použitých rozšíření reklam. Inzerent vždy zaplatí o 0,01 Kč více než inzerent o jednu pozici níže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOBZOVÁ, Hana. Hana Kobzová, PPC Specialista [online]. 2020-08-22 [cit. 2020-08-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]