Knol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Knol je projekt firmy Google se snahou vytvořit encyklopedii psanou odbornými uživateli, kteří se o dané téma zajímají. Aplikaci společnost představila již v prosinci 2007 a oznámila, že je v uzavřeném beta testu. Veřejná beta verze byla spuštěna 23. července 2008. Mnohými médii je vnímán jako snaha o konkurenci projektům, jako je Wikipedie a jiné internetové encyklopedie, sám Google ale říká, že se jedná spíše o jejich doplnění. Slovo Knol je odvozeno od slova knowledge (znalost) a má zároveň označovat jednotku znalostí v tomto projektu.

Jednotlivé články mají svého autora, který ke spolupráci může (a také nemusí) přizvat další uživatele, jimž také může editování článku povolit či nepovolit. Autor si také může připojit ke článku reklamu, což je jakási odměna za vykonanou práci. K jednomu tématu může ale existovat více článků od různých autorů. Jejich kvalita je hodnocena čtenáři.

Na podzim 2011 společnost Google oznámila na svém blogu, že Knol bude ukončen 1. dubna 2012, avšak vložená data budou autorům k dispozici pro export do jiných systémů až do 1. října téhož roku.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Official Google Blog [online]. 2011-11-22 [cit. 2011-11-23]. More spring cleaning out of season. Dostupné z WWW.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]