Překladač Google

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Překladač Google
Logo
VývojářGoogle
První vydání28. dubna 2006
Platformawebové rozhraní, mobilní aplikace
Typ softwarustrojový překladač
Lokalizacevícejazyčné, včetně češtiny
Webtranslate.google.com, translate.google.us, translate.google.co.uk, translate.google.ca, translate.google.co.jp a translate.google.co.kr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Překladač Google (anglicky Google Translate) je bezplatná on-line vícejazyčná strojová překládací služba vyvinutá společností Google. Služba byla spuštěna v roce 2006, čeština byla zařazena v květnu 2008.[1] Překladač Google podporuje 133 jazyků (únor 2024) a od května 2017 denně přeloží texty pro více než 500 milionů uživatelů.

Fungování služby[editovat | editovat zdroj]

Překladač dříve vyhledával při překládání podobné texty ve stovkách miliónů dokumentů a určoval ten nejvhodnější překlad. Tento proces vyhledávání podobností ve velkém množství textu je označován jako statický strojový překlad. Od roku 2017 používá Překladač Google hluboké učení neuronových sítí k překladu celých vět a překlad se několikanásobně vylepšil.[2]

Překladač Google je k dispozici ve webovém rozhraní a v mobilní aplikaci pro Android a iOS. V mobilních aplikacích je k dispozici funkce, která rozpozná text na fotografii a přeloží ho do vybraného jazyka.[3] Je k dispozici také API rozhraní, které vývojářům pomáhá vytvářet rozšíření pro prohlížeče a softwarové aplikace.

V překladači se také nachází tlačítko „Poslech“ nabízející poslechnutí jak překládaného, tak přeloženého textu.

Seznam podporovaných jazyků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Google Translate na anglické Wikipedii.

  1. Překladač Google nově mluví 13 jazyky, i česky. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2011-10-13 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
  2. Google skokově vylepšil překlad. Umělá inteligence se zakousla do češtiny. iDNES.cz [online]. 2017-04-19 [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. 
  3. S.R.O, 24net. Překladač Google vizuálně překládá už i do češtiny. mobilenet.cz [online]. [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]