Orkut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orkut
ZakladatelOrkut Büyükkökten
Vznik24. ledna 2004
Zánik30. září 2014
Oficiální webwww.orkut.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orkut byl komunitní server. Fungoval na principu socioware. Sdružoval uživatele, kteří mají společné zájmy, bydliště, národnost, zaměstnání anebo se navzájem znají. Server Orkut vymyslel Orkut Büyükkökten, zaměstnanec společnosti Google, která jej provozovala. 59 % uživatelů bylo z Brazílie.

Síť byla oficiálně zrušena 30. září 2014. Společnost Google, která Orkut provozovala, se nadále věnovala provozu komplexnější sociální sítě Google+.

Ve svém nejlepším období měl Orkut přes 50 milionů aktivních uživatelů. Nejvíce jich bylo z Indie, Pákistánu a z Brazílie, kde byl až do roku 2011 sociální sítí číslo jedna. V témže roce ho ale i zde překonal Facebook.

Sociální síť[editovat | editovat zdroj]

Orkut.com umožňuje budování tzv. sociálních sítí. Uživatelé mohou přidávat do seznamu své přátele a prohlížet si stránky jejich známých. Připojením ke komunitě je možné vyhledávat další uživatele, kteří mají stejné zájmy, koníčky, vlastnosti, názory apod.

Slabiny Orkutu[editovat | editovat zdroj]

Už v době, kdy byl vstup pouze na pozvánku, se Orkut potýkal s technickými problémy. V minulosti trpěl častými výpadky a nedostupností. Některé uživatele takové problémy odradily a svou registraci zrušili[1][2][3]. Mnoho Čechů zůstávalo na Orkutu pouze pasivně a nijak zvláště se neprojevovalo. Zaznívaly názory, že „bublina Orkutu“ splaskla.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Je čas udělat Orkutu pápá. www.maly.cz [online]. [cit. 2005-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-11-08. 
  2. Zpropadená zima aneb Good bye ORKUT. www.pooh.cz [online]. [cit. 2008-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-28. 
  3. Deorkutace. www.pixy.cz [online]. [cit. 2005-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2004-12-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]