Orkut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orkut.png

Orkut je komunitní server. Funguje na principu socioware. Sdružuje uživatele, kteří mají společné zájmy, bydliště, národnost, zaměstnání anebo se navzájem znají. Server Orkut vymyslel Orkut Büyükkökten, zaměstnanec společnosti Google, která jej i provozuje. 59 % uživatelů je z Brazílie.

V současné době (duben 2007) je na Orkutu více než 50 000 000 aktivních uživatelů z celého světa.

Dříve bylo možné zaregistrovat se pouze na pozvání některého ze členů. Nyní je přístup volný. V České republice a na Slovensku byl Orkut zpočátku velkým lákadlem. Mezi registrovanými uživateli byli například Ivo Lukačovič, Patrick Zandl, Daniel Dočekal, Jiří Hlavenka (zakladatel vydavatelství Computer Press) a mnozí další.

Sociální síť[editovat | editovat zdroj]

Orkut.com umožňuje budování tzv. sociálních sítí. Uživatelé mohou přidávat do seznamu své přátele a prohlížet si stránky jejich známých. Připojením ke komunitě je možné vyhledávat další uživatele, kteří mají stejné zájmy, koníčky, vlastnosti, názory apod.

Slabiny Orkutu[editovat | editovat zdroj]

Už v době, kdy byl vstup pouze na pozvánku, se Orkut potýkal s technickými problémy. V minulosti trpěl častými výpadky a nedostupností. Některé uživatele takové problémy odradily a svou registraci zrušili[1][2][3]. Mnoho Čechů zůstává na Orkutu pouze pasivně a nijak zvláště se neprojevují. Zaznívají názory, že „bublina Orkutu“ splaskla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Je čas udělat Orkutu pápá
  2. Zpropadená zima aneb Good bye ORKUT
  3. Deorkutace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]