Bílý dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o sídle prezidenta USA. Další významy jsou uvedeny v článku Bílý dům (rozcestník).
Bílý dům ze severní strany
Bílý dům - přízemí, arch.:James Hoban, začátek stavby v roce 1792
Bílý dům - 1.patro
Bílý dům - 2.patro

Bílý dům je oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta Spojených států amerických, se kterým zde žije jeho rodina.

Jedná se o stavbu v pozdně georgiánském stylu. Stojí v městě Washington, D.C., na adrese 1600 Pennsylvania Avenue NW. Termín Bílý dům se běžně používá nejen pro samotnou stavbu, ale i pro administrativu prezidenta USA. Dům je starý více jak 200 let, prvním prezidentem, který sídlil v Bílém domě byl John Adams, který byl druhým prezidentem USA. Výstavba Bílého domu začala 13. 10. v roce 1792 a od této doby proběhlo mnoho renovací. Poprvé byl vymalován bílou barvou po Britsko-americké válce (též válka roku 1812, druhá americká válka za nezávislost), kdy Britové Bílý dům 24. 8. 1814 podpálili. Zásadní oprava nastala v roce 1961, kdy Jacqueline Kennedyová nakoupila mnoho historických i nových bytových zařízení. Celý dům zvládla zrenovovat během jednoho roku. Vytvořila zde muzeum americké historie se sbírkou prezidentských portrétů. Dnes Bílý dům obsahuje i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio, solárium, vnitřní bazén a úkryt proti jaderným bombám. Nyní v něm bydlí 44. prezident USA Barack Obama.

Bílý dům byl na návrh irského architekta Jamese Hobana postaven v roce 1792. Po úpravách a rozšířeních dnes zabírá plochu přes 5100 metrů čtverečních na pozemku o výměře více než sedmi hektarů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bílý dům má 131 pokojů, tři kuchyně, 35 koupelen, 16 ložnic, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 12 komínů, osm schodišť a tři výtahy. Dále pět celodenních kuchařů, 5000 návštěvníků denně a 1 825 000 návštěvníků ročně, tenisové hřiště, kuželkářskou dráhu [1], kino, plavecký bazén a podzemní úkryt.

Nejznámějším pokojem je Oválná pracovna - oficiální pracovna prezidenta USA.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Na zahradě je vysazeno více než 300 druhů rostlin a přes 678 květin. Zahrada obklopuje celý objekt. Děti se každý rok na Velikonoční pondělí účastní tradičního koulení vajíček na trávě.

Před Bílým domem se nachází šest metrů široký altán, který je umístěn před hlavním vchodem ve „Vchodové zahradě“.

Adresa[editovat | editovat zdroj]

1600 Pennsylvania Ave NW
Washington, D.C. 20500
United States of America

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. White House Bowling Alley

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]