Bílý dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o sídle prezidenta USA. Další významy jsou uvedeny na stránce Bílý dům (rozcestník).
Bílý dům
Nahoře: pohled na severní stranu Bílého domu Dole: Pohled na jižní stranu
Nahoře: pohled na severní stranu Bílého domu
Dole: Pohled na jižní stranu
Účel stavby

Sídlo prezidentů USA

Základní informace
SlohKlasicistní a palladiánská architektura
ArchitektJames Hoban
Výstavbaod roku 1792
Cena232 371,83 $
Poloha
AdresaBílý dům, Washington D. C., USAUSA USA
UlicePennsylvania Avenue
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky19600001
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bílý dům - 1.patro
Bílý dům - 2.patro

Bílý dům je oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta Spojených států amerických, se kterým zde žije jeho rodina. Stojí ve Washingtonu D. C. Bílý dům je starý přibližně 230 let, byl postaven v roce 1792 na návrh architekta Jamese Hobana. Prvním prezidentem, který v budově sídlil, byl John Adams. Bílý dům prošel mnoha přestavbami a rekonstrukcemi, poslední velká proběhla v roce 1961.

Jedná se o stavbu v klasicistním slohu s prvky palladiánského stylu. Stojí v městě Washington, D.C., na adrese 1600 Pennsylvania Avenue NW. Termín Bílý dům se běžně používá nejen pro samotnou stavbu, ale i pro administrativu prezidenta USA.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Bílý dům je používaný přibližně od roku 1812, kdy byl poprvé použitý v novinách. Do té doby byl nazýván například jako Prezidentský dům (Presidental house) nebo Prezidentský palác (Presidental palace).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Místo, na kterém Bílý dům stojí vybral již v roce 1791 první americký prezident George Washington. Bílý dům byl podle návrhu irského architekta Jamese Hobana postaven o rok později, v roce 1792. Dům je starý více než 200 let, prvním prezidentem, který sídlil v Bílém domě, byl John Adams, který byl druhým prezidentem USA. Spolu se svou manželkou se nastěhoval do ještě nedokončené budovy.

Výstavba Bílého domu začala 13. října 1792 a od této doby proběhlo mnoho renovací. Poprvé byl vymalován bílou barvou po Britsko-americké válce (též válka roku 1812, druhá americká válka za nezávislost), kdy Britové Bílý dům 24. srpna 1814 zapálili.

V roce 1817 byl postaven balkon South Portico, v roce 1827 pak byl postaven balkon North Portico (též Thrumanův balkón).

V roce 1902 začal Theodore Roosevelt s velkou rekonstrukcí Bílého domu. Další velkou rekonstrukci zažil Bílý dům za vlády Harryho S. Trumana, kdy italský architekt Lorenzo Winslow provedl rozsáhlé úpravy. Americký prezident se do Bílého domu vrátil až v roce 1952.

Zásadní oprava nastala v roce 1961 a renovace celého domu byla zvládnuta během jednoho roku. Manželka tehdejšího prezidenta Kennedyho Jacqueline Kennedyová nakoupila mnoho historických i nových bytových zařízení. Vytvořila zde muzeum americké historie se sbírkou prezidentských portrétů. Bílý dům obsahuje i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio, solárium, vnitřní bazén a úkryt proti jaderným bombám. Od ledna 2021 v něm bydlí 46. prezident USA Joe Biden.

Po úpravách a rozšířeních dnes zabírá plochu přes 5100 metrů čtverečních na pozemku o výměře více než sedmi hektarů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bílý dům má 132 pokojů, tři kuchyně, 35 koupelen, 16 ložnic, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 12 komínů, osm schodišť a tři výtahy, tenisové hřiště, bowlingovou dráhu [1], kino, plavecký bazén a podzemní úkryt. Kromě jiných zde pracuje například pět celodenních kuchařů.

Bílý dům navštíví až 30 000 návštěvníků týdně, tedy přes jeden a půl milionu návštěvníků ročně.

Nejznámějším pokojem je Oválná pracovna – oficiální pracovna prezidenta USA.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Na zahradě je vysazeno více než 300 druhů rostlin a přes 678 květin. Zahrada obklopuje celý objekt. Děti se každý rok na Velikonoční pondělí účastní tradičního koulení vajíček na trávě.

Před Bílým domem se nachází šest metrů široký altán, který je umístěn před hlavním vchodem ve „Vchodové zahradě“.

Adresa[editovat | editovat zdroj]

1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
United States of America

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]