Krb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
krb
zámecký krb

Krb je označení pro speciální zařízení určené k udržování ohně v domě. V dřívějších dobách se využíval krb jako zařízení pro vytápění domů (staveb), či jako místo pro vaření, ale dnes je možné se setkat i s čistě dekorativními krby, kde oheň je udržován přiváděným zemním plynem. Krb je většinou situován v centrální části domu, tak aby vytápěl pokud možno celý objekt. Tvořen je z pravidla z pálených cihel, ale může být konstruován i z jiných ohnivzdorných materiálů (kupř. z vhodných druhů kamene apod.).

Krb je složen z několika částí, které dohromady tvoří celé vytápěcí zařízení.

  • Ohniště - místo kde je udržován oheň a kam se přikládá hořlavý materiál;
  • Popeliště - místo je situováno pod krbem a padá tam odpadní materiál vzniklý hořením, jedná se o neshořelé části paliva tj. popel;
  • Komín - zařízení, kterým jsou odváděny plynové spaliny vzniklé spalováním paliva (tj. jeho oxidací).

V současnosti bývají do obytných prostor montovány přenosné obdoby krbů, která jsou známa pod označením krbokamna. Krb má a měl své tradiční místo v domě, dodnes v anglicky mluvících zemích udržován zvyk věšet ponožku na krb o Vánočních svátcích, protože Santa Claus se do domu údajně dostává právě přes krb a komín. Krb byl místem, kde se scházela rodina a kde probíhala rodinná rada (tzv. rodinný krb).

Zahradní krb[editovat | editovat zdroj]

Krby mohou být postaveny i na zahradě, potom se jedná o zahradní krb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]