Santa Claus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Santa Claus
Jolly-old-saint-nick.gif
Bydliště Korvatunturi
Manžel(ka) Mrs. Claus
Děti Santa Claus' daughter
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Santa Claus přinášející dárky – japonská kresba z roku 1914

Santa Claus, známý též jako svatý Mikuláš, Otec Vánoc nebo jednoduše Santa, je legendární osoba, která v mnoha zemích dává dárky všem hodným dětem. Tradičně na Štědrý večer 24. prosince nebo 6. prosince (svátek svatého Mikuláše). Legenda má z části základ v legendárním vyprávění vztahujícím se k osobě svatého Mikuláše. Velmi podobný příběh je v řeckém a byzantském folkloru spojován s Basilem Velikým. Svátek svatého Basila 1. ledna je časem vyměňování dárků v Řecku.

Původně byl zobrazován v biskupském rouchu. Dnešní Santa Claus je většinou zobrazován jako oblý, veselý, bělovousý muž nosící červený klobouk s bílým lemem. Bíle lemované kalhoty s černým koženým páskem a boty.

Santa Claus žije na dalekém severu v kraji věčného ledu, nebo na měsíci. Poloha Santova obydlí kolísá od severního pólu po Korvatunturi v Laponsku. V americké verzi Santa přilétá na svých sáních, tažených létajícími soby. Do domu se dostává komínem tak, že do něj skočí a přistane v krbu. Tam dá dárky do punčoch, které si děti nachystaly na krbovou římsu a dá je taky pod stromek, když šly spát.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Název Santa Claus vznikl chybou ve výslovnosti nizozemského, (holandského), slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas (svatý Mikuláš).

Nejrozšířenější moderní vzezření Santa Clause jako tlustšího muže s vousy v červeno-bílém oblečení se někdy mylně označuje jako výtvor reklamní kampaně na Coca-Colu ve 30. letech 20. století. Avšak již před rokem 1931, kdy Coca-Cola začala používat Santa Clause v reklamě, byl tento vzhled považován za standardní[1] a zpopularizovala ho zřejmě již reklamní kampaň na nápoje společnosti White Rock, která jej takto začala znázorňovat od roku 1915.[2][3]

Sobi[editovat | editovat zdroj]

Podle současné představy jsou sáně s dárky taženy devíti létajícími soby. Poprvé se sobi v souvislosti se Santa Clausem objevili v roce 1823 v básni Account of a Visit from St. Nicholas, kterou napsal pravděpodobně Henry Beekman Livingston, z pozdějších zpracování je známá též jako The Night Before Christmas, kde se zmiňuje osm sobů – Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Dunder a Blixem, kteří táhnou jeho sáně.[4] Jména Dunder a Blixem pochází pravděpodobně z nizozemštiny a v dalších vydáních básně procházela tato různými změnami, až se postupně ustálila na současných podobách Donner a Blitzen.

Město Santa Claus

Devátý sob, Rudolph, se objevil až v roce 1939.[5] Tehdy Robert L. May napsal pro síť obchodních řetězců Montgomery Ward rýmovaný příběh Rudolph the Red-Nosed Reindeer o sobovi, který měl zářící červený nos, kvůli čemuž nebyl ostatními soby přijímán mezi sebe, dokud si ho nevšiml Santa Claus, který Rudolpha požádal, aby vedl jeho sáně v mlze, neboť kvůli ní hrozilo, že děti nedostanou včas své dárky. Jen během roku 1939 bylo dětem rozdáno 2,4 milionu výtisků tohoto příběhu.[6] Dalšího úspěchu se příběh dočkal v roce 1949, kdy vyšla zhudebněná verze od Johnyho Markse, kterou nazpíval Gene Autry.[5] Příběh byl i několikrát převeden na filmové plátno a dodnes patří v USA mezi oblíbené.

Ježíšek versus Santa Claus[editovat | editovat zdroj]

V Česku na Slovensku a Horním Slezsku i v jižním Německu práci vykonává Ježíšek. V dalších zemích má podobnou roli např. Děda Mráz (Rusko), Joulupukki (Finsko) nebo Père Noël (francouzsky "otec Vánoce"), Jultomten (Švédsko), Julenissen (Norsko). Santa Claus je dominantní hlavně v Severním Německu,USA a v Kanadě, ale postupně se dostává i do zbytku Evropy.

Mikuláš versus Santa Claus[editovat | editovat zdroj]

Tradiční postavou českých Vánoc je kromě Ježíška i Svatý Mikuláš, který má na rozdíl od Santa Klause atributy biskupa. Jestliže byli v období nesvobody vytlačováni Ježíšek a Mikuláš Dědou Mrázem, v dnešní době jsou vytlačováni Santou Clausem. Proti tomu existují skupiny lidí, které toto odmítají. Naopak jiné skupiny lidí Santa Clause příjímají.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Urban Legends The Claus That Refreshes
  2. Bevnet.com Coca-Cola's Santa Claus: Not The Real Thing!
  3. The White Rock Collectors Association Does Santa Claus still drink White Rock®?
  4. snopes.com. Urban Legends Reference Pages [online]. Rev. 2007-07-30 [cit. 2008-08-09]. Stránka The Donners Party's Over. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b STUDWELL, William E. Rudolph the Red-Nosed Reindeer [online]. 1999-11-23 [cit. 2008-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. snopes.com. Urban Legends Reference Pages [online]. Rev. 2008-12-18 [cit. 2004-08-09]. Stránka Rudolph the Red-Nosed Reindeer. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]