Značka CE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Značka shody CE

Označení CE dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru („EEA“ je tvořen 28 členskými státy EU a třemi státy z Evropského sdružení volného obchodu – Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem bez Švýcarska) a splňuje legislativní požadavky EU – tzn. že výrobce ověřil/nechal ověřit oznámeným subjektem (dříve notifikovanou osobou), že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky (např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí) z příslušné směrnice. Nejčastějším typem technické specifikace, tj. dokumentu, na základě kterého může být posouzení provedeno, je evropská harmonizovaná norma.

Označení CE umožňuje volný pohyb zboží v rámci trhu zemí Evropského hospodářského prostoru. Označení CE neznamená, že výrobek byl vyroben v EU a není značkou kvality. Ne všechny výrobky musí být označeny CE, ale pouze ty kategorie výrobků, pro které označení CE stanoví příslušná směrnice. Jedná se např. o hračky, vybrané elektrické spotřebiče, vybrané stavební výrobky, zdravotnické prostředky, výtahy, stroje a měřící zařízení. Grafická podoba označení CE je dána normou a musí být umístěna na výrobku, obalu, uživatelském manuálu, či na záručním listu. Označení CE musí být umístěno viditelně, čitelně a nesmazatelně a je zakázáno používat jakékoliv značky, které s ním lze zaměnit.

CE jako - China Export[editovat | editovat zdroj]

Porovnání značky CE (vlevo) a China export

Údajně má existovat podobné logo, které mají používat někteří čínští výrobci s významem China Export či Chinese Export.[1] Evropská komise toto falešné obvinění řešila v roce 2008.[2] Komise nezjistila nic, co by nasvědčovalo existenci značky "Chinese Export"; ani chybné zobrazování loga (menší mezera mezi písmeny) s tím nesouvisí. Komise se ujistila u čínských úřadů, že jejich exportéři budou respektovat evropskou legislativu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CE China Export (mark) [online]. [cit. 2012-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-16. Dostupné také na: [1]. ; CE Marking [online]. [cit. 2012-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-16. 
  2. Europarl.europa.eu. Written question - China Export (CE) mark feeding off the reputation of the European Conformité européenne (CE) mark - P-5938/2007 [online]. 2008-07-29 [cit. 2015-09-07]. Dostupné online. 
  3. www.europarl.europa.eu. Answer to a written question – China Export (CE) mark feeding off the reputation of the European Conformité européenne (CE) mark – P-5938/2007 [online]. [cit. 2011-03-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]