Evropský hospodářský prostor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropský hospodářský prostor zahrnuje:
EHP členové:
     EHP členové v EU
     Prozatímní EHP členové v EU (Chorvatsko)
     EHP členové mimo EU, členové ESVO
Státy mimo EHP:
     Bývalý signatář, člen ESVO (Švýcarsko)

Evropský hospodářský prostor (EHP), (anglicky European Economic Area - EEA), je prostor ve kterém dohoda o EHP zaručuje svobodu pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu uvnitř Evropského jednotného trhu. Vznikl 1. ledna 1994 na základě dohody uzavřené mezi Evropským sdružením volného obchodu (ESVO/EFTA) a Evropskou unií (EU) v Portu v roce 1992. EHP dohoda specifikuje, že jeho členství je otevřeno pro členy EU a ESVO. Členové ESVO se tedy mohou účastnit na Evropském vnitřním trhu aniž by byli členové EU.

Smlouva rozšířila na celé území EHP platnost čtyř základních svobod (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu), jaké platí na území EU a tím pádem umožnila zejména volný obchod mezi všemi zeměmi EU a třemi zeměmi ESVO. Podmínkou k rozšíření těchto svobod pro občany a území Islandu, Norska a Lichtenštejnska je zejména zavádění vymezených částí legislativy Evropské unie do právních řádů těchto států.[1] Účast Švýcarska odmítli v roce 1992 jeho občané v povinném referendu,[2] Švýcarsko si však zajišťuje podobně jako země EHP svou účast v Evropském jednotném trhu a tím i svobodu pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu svými bilaterálními dohodami s EU.

Zásadní výhodou a zároveň i nevýhodou celé dohody je nečlenství tří zmiňovaných zemí v EU a s tím ale i související minimální vliv na normy vytvářené Unií.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EEA [online]. European Free Trade Association. Dostupné online. (anglicky) 
  2. history of the EU [online]. European Union. Kapitola 1992/1994. Dostupné online. (anglicky) 
  3. In Norway, EU pros and cons [online]. New York Times. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]