Rodina prezidenta Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prezident Donald Trumpprvní dámou Melanií Trumpovou a synem Barronem. Z předchozích dvou manželství má Trump syny DonaldaErica a dcery IvankuTiffany.

První rodina Spojených států amerických (anglicky: First Family of the United States) je neoficiální pojmenování nukleární rodiny prezidenta Spojených států amerických. Patří do ní jeho manželka – první dáma USA a jejich děti. Ochranu jim zajišťuje Tajná služba Spojených států amerických. Prezident se spolu s členy rodiny přepravuje výhradně dopravními prostředky k tomu určenými – Air Force One, Marine One a Cadillac One. Sídlem rodiny je Bílý dům. Může také využívat víkendové sídlo v marylandském Camp Davidu.

Historicky první takovou rodinou byla v letech 17891797 rodina prezidenta George Washingtona a první dámy Marthy Washingtonové. Vlastní děti společně neměli, ale vychovávali dva potomky Marthy z jejího prvního manželství, Johna Parkea Custise a Marthu Parkeovou Custisovou.

2009–2017: Obamova rodina[editovat | editovat zdroj]

Obamova rodina byla první rodinou v letech 2008–2017 Spojených států, kterou se stala v den prezidentovy inaugurace 20. ledna 2009. Vedle Baracka Obamy a manželky Michelle zahrnuje jejich dvě dcery Natashu a Maliu. Bývá sem řazen i prezidentův pes Bo.

2017–2021: Trumpova rodina[editovat | editovat zdroj]

Rodina Trumpových zde: Rodina Donalda Trumpa

Od 20. ledna 2017 se stala první rodinou rodina Donalda Trumpa.[1]

2021–současnost: Bidenova rodina[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2021 je první rodinou rodina Joea Bidena. Mezi ně patří manželka Jill, syn Hunter a dcera Ashley.

Biden sice má syna Beaua a dceru Naomi, ale ti zemřeli ještě před zvolením Bidena do funkce prezidenta. Proto se nepočítají.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku First Family of the United States na anglické Wikipedii.

  1. As first-family-to-be, the Obamas seek a balance [online]. International Herald Tribune [cit. 2009-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-06. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]