Jacqueline Kennedyová Onassisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacqueline Kennedyová Onassisová
37. první dáma USA
V roli:
20. ledna 1961 – 22. listopadu 1963
PředchůdkyněMamie Eisenhowerová
NástupkyněLady Bird Johnsonová
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Rodné jménoJacqueline Lee Bouvier
Narození28. července 1929
Southampton, New York, USA
Úmrtí19. května 1994 (64 let)
New York City, New York, USA
Příčina úmrtíNon-Hodgkinův lymfom
Místo pohřbeníArlingtonský národní hřbitov (38°52′54″ s. š., 77°4′17″ z. d.)
ChoťJohn F. Kennedy (1953-63)
Aristoteles Onassis (1968-75)
Partner(ka)Maurice Tempelsman (1980–1994)
RodičeJohn Vernou Bouvier III a Janet Lee Bouvier
DětiArabella, Caroline,
John a Patrick
PříbuzníLee Radziwillová, Janet Auchincloss Rutherfurd a James Lee Auchincloss (sourozenci)
Alexander Onassis (nevlastní syn)
Christina Onassis (nevlastní dcera)
Alma materVassar College
Smith College
Miss Porter's School
Univerzita George Washingtona
Pařížská univerzita
Georgetownská univerzita
Profesenovinářka, lektorka, společenská celebrita, spisovatelka a modelka
Náboženstvířímskokatolické
OceněníTrustees Award (1962)
Medaile cti Ellis Island
PodpisJacqueline Kennedyová Onassisová, podpis
CommonsJacqueline Kennedy Onassis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobek Jacqueline Kennedyové na Arlingtonském národním hřbitově

Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvierová-Kennedyová-Onassisová (28. července 1929 Southampton19. května 1994 Manhattan) byla manželkou 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho a v letech 19611963 první dáma USA.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

John F. Kennedy a Jacqueline s dcerou Caroline Kennedyovou, rok 1960

Narodila se v roce 1929 v New Yorku v bohaté rodině Janet Leeové a Johna V. „Jacka“ Bouviera III. Přes tehdejší hospodářskou krizi žili v luxusu se služebnictvem. Rodiče se brzy rozvedli. Jackie byla velmi chytrá a nadaná, vystudovala elitní školu Vassar College, poté rok cestovala po Evropě a po návratu studovala na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Od roku 1952 pracovala v deníku Washington Times-Herald jako fotoreportérka. Vydobyla si renomé společenské novinářky, a proto byla vyslána do Londýna, odkud přinášela reference o korunovačních oslavách Alžběty II.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Díky svému povolání se seznámila s J. F. Kennedym, za něhož se v září 1953 vdala. Svatba se konala v Newportu na Rhode Islandu. Velkolepé svatbě požehnal i papež, oba manželé byli katolíci.

Manželé Kennedyovi měli dvě dcery a dva syny: nedonošenou Arabellu (* 1956), Caroline (* 1957), Johna mladšího (* 1960) a Patricka (* 1963), který však žil jen několik dní. Po svatbě bydleli v Georgetownu, prestižní čtvrti ve Washingtonu, D.C. Jackie na Georgetownské univerzitě navštěvovala semináře dějin USA, díky znalosti cizích jazyků pro manžela překládala politické texty z francouzštiny a španělštiny.

V roce 1961 se JFK stal prezidentem. Ona se hlavně starala o děti, přestavovala Bílý dům, dokázala přesvědčit Kongres, aby Bílý dům prohlásil za národní historickou památku. Jackie uspořádala veřejnou sbírku na rekonstrukci, pro propagaci nechala sepsat průvodce a natočit dokument o Bílém domě. Z Washingtonu se stalo kulturní centrum, do sídla prezidenta byli zváni hudebníci i hollywoodští herci. Svým stylem oblékání určovala módní trendy.

Po atentátu na svého manžela se odstěhovala do New Yorku, aby svým dětem poskytla klidnější život. Tehdejší politici o ní uvažovali jako o budoucí viceprezidentce, senátorce či vyslankyni ve Francii, ale ona všechny nabídky odmítla. Starala se pouze o děti a manželův odkaz budoucím generacím. Nechala vybudovat John F. Kennedy Memorial LibraryBostonu.

Pozdější manželství[editovat | editovat zdroj]

Později se provdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise (svatba 20. října 1968). Manželství nebylo příliš šťastné. Ona mu posílala vysoké účty za módní oblečení, on dále pokračoval ve schůzkách s jinými ženami.[1] Onassisovi příbuzní ji označovali za zlatokopku. Po manželově smrti pracovala jako redaktorka u Viking Press. Od roku 1977 působila jako akviziční redaktorka v nakladatelství Doubleday.

Od roku 1985 žila s obchodníkem s diamanty Mauricem Tempelmanem.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1994 u ní byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom, na který 19. května téhož roku ve 22:15 místního času zemřela ve svém apartmánu na Fifth Avenue na Manhattanu. Její pohřeb, ačkoliv byl soukromý, byl vysílán televizemi do celého světa. Je pohřbena vedle svého manžela J. F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově.

Preferovala francouzskou výslovnost svého křestního jména („ʒaklin“), v médiích bylo její jméno často zkracováno na Jackie K. nebo Jackie O.

Osobnost[editovat | editovat zdroj]

Jacqueline byla silná kuřačka. Angažovala se za zachování historických budov. Vyznačovala se spíše malým sociálním cítěním a v některých dobách se jemně přikláněla k feminismu.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Postava Jacqueline Kennediové Onassisové se objevila v mnoha filmech či dokumentárních pořadech. V italském životopisném snímku Callasová a Onassis její roli ztvárnila italská herečka Anna Valleová, někdejší Miss Italia. A také ve filmu z roku 2016 Jackie, kde ji ztvárnila Natalie Portmanová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola Americká ikona, s. 147–159. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]