Aristoteles Onassis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aristoteles Onassis
Aristoteles Onassis v roce 1967
Aristoteles Onassis v roce 1967
Rodné jméno Aριστοτέλης Σωκράτη Ωνάσης
Narození 20. ledna 1906
Turecko Smyrna, dnes Izmir, Turecko
Úmrtí 15. března 1975 (ve věku 69 let)
Francie Neuilly-sur-Seine, Francie
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Skorpios
Alma mater İzmir Namık Kemal Lisesi
Manžel(ka) Athina Livanosová (1946–1960)
Jacqueline Kennedyová Onassisová (1968–1975)
Partner(ka) Maria Callas (1959–1968)
Děti Christina Onassis
Alexander Onassis
Rodiče Socrates Onassis a Penelope Dolagu
Příbuzní Maria Callas
Athina Onassis Roussel[1] a Athina Roussel[2] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aristoteles „Ari“ Onassis (20. ledna 1906, Smyrna, Osmanská říše15. března 1975, Neuilly-sur-Seine, Francie) byl řecký rejdař a miliardář, jeden z nejslavnějších a nejbohatších Řeků 20. století. Stal se všeobecně známým nejen pro své velké bohatství, ale také vztahem s operní pěvkyní Marií Callasovou a v roce 1968 svatbou s vdovou po americkém prezidentovi Johnu F. Kennedym Jacqueline Kennedyovou.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Skorpios

Narodil se 20. ledna 1906 v turecké Smyrně (Izmir). Jeho otec Sokrates obchodoval s tabákem a díky svému obchodnímu nadání se zařadil mezi vyšší vrstvu společnosti. Během okupace města Turky v roce 1922 přišla rodina o většinu majetku a Sokrates se rozhodl vrátit zpátky do Řecka, do Athén. On se ale vydal vlastní cestou.

Podnikání[editovat | editovat zdroj]

S 250 dolary odešel do Spojených států, nakonec ale skončil v Buenos AiresArgentině, kde začal podnikat s tabákem – vyráběl vlastní cigarety. Jeho značky Osman a Primeros byly brzy velmi úspěšné. Aby zvýšil své zisky, chtěl tabák převážet na vlastních lodích a tím začal budovat svou flotilu. Díky známosti s operní pěvkyní řeckého původu Marií Callasovou se dostal mezi argentinskou smetánku. Ještě před dosažením věku třiceti let se stal milionářem. Později byl jmenován řeckým konzulem v Argentině. Jmenování do této funkce pro něj znamenalo zásadní životní zlom. Obchody se mu dařily i v době druhé světové války a obchodoval také s americkou vládou, které pronajímal tři své lodě. Jeho první dva ropné tankery Aristo a Aristofaneus mu přinesly obrovské jmění.

V roce 1956 založil společnost Olympic Airways. Zakrátko nato ovládl řeckého státního dopravce TAE díky velmi výhodné smlouvě s vládou.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Dne 28. prosince 1946 se oženil s Athinou Livanosovou, dcerou lodního magnáta Stavra Livanose. Sňatek byl pro Onassise velmi výhodný, avšak samotné manželství bylo bouřlivé.

Měli spolu dvě děti:

  • Alexander Onassis (30. duben 1948, New York, USA – 23. ledna 1973, Athény, Řecko)
  • Christina Onassis (11. prosinec 1950, New York, USA – 19. listopadu 1988 Buenos Aires, Argentina)

Pár se však v roce 1960 rozvedl a Athina se provdala za Johna Spencera-Churchilla, 11. vévodu z Marlborough, a později za Onassisova největšího soka Stavra Niarchose, vdovce po své sestře.

Dne 20. října 1968 se na svém soukromém ostrově Skorpios Onassis oženil s Jacqueline Kennedyovou, vdovou po prezidentovi Johnu F. Kennedym.

V roce 1973 při letecké nehodě zemřel jeho jediný syn Alexandros. Byl pohřben na soukromém ostrově Skorpios.

Smrt a dědictví[editovat | editovat zdroj]

Zemřel 15. března 1975 ve francouzském Neully-sur-Seine na zápal plic a pohřben byl stejně jako jeho syn Alexandros na ostrově Skorpios.

Svůj ohromný majetek rozdělil na dvě části – 55 % z něj získala dcera Christina, zbylých 45 % bylo věnováno nadaci Alexandra Onassise, vytvořené na počest zesnulého syna. Christinin podíl zdědila její jediná dcera Athina Roussel Onassisová.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 byl o jeho životě natočen dvoudílný životopisný film "Callasová a Onassis" v hlavní roli s Luisou Ranieriovou a Gérardem Darmonem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]