Harriet Laneová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harriet Laneová
Harriet Lane.jpg

16. první dáma USA
V roli:
4. března 1857 – 4. března 1861
Předchůdkyně Jane Pierceová
Nástupkyně Mary Toddová Lincolnová

Narození 9. května 1830
Mercersburg
USA Pensylvánie, USA
Úmrtí 3. července 1903 (ve věku 73 let)
Narragansett
Místo pohřbení Green Mount Cemetery
Příbuzní James Buchanan (strýc a adoptivní rodič)
Sídlo Narragansett Pier
Zaměstnání První dáma USA
Profese První dáma
Commons Harriet Lane
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harriet Rebecca Laneová (9. května 1830, Mercersburg, Pensylvánie3. července 1903, Narragansett Pier, Rhode Island) byla neteří 15. prezidenta USA Jamese Buchanana; protože nikdy nebyl ženat, vykonávala Harriet funkci první dámy USA.

Byla šestým ze sedmi dětí majetné venkovské rodiny, v dětství přišla o oba rodiče a ujal se jí bratr její matky James Buchanan, který byl starý mládenec. Vzal Harriet s sebou do Londýna, kde působil jako americký velvyslanec. Po Buchananově zvolení do prezidentského úřadu v roce 1857 se stala první dámou: v sedmadvaceti letech byla tehdy nejmladší osobou v této funkci, později ji překonala jen Frances Clevelandová. Získala přezdívku Demokratická královna: byla okouzlující hostitelkou, zajímala se o kulturu, módu i sociální otázky (např. usilovala o zlepšení životních podmínek v indiánských rezervacích),[1] proto byla později srovnávána s Jacqueline Kennedyovou.[2]

Po odchodu z Bílého domu se věnovala charitě, zřídila dětské oddělení při Johns Hopkins Hospital v Baltimore, které dosud nese její jméno, stejně jako populární pediatrická příručka vydávaná touto institucí.[3] V roce 1866 se provdala za bankéře Henryho Eliotta Johnsona. Shromáždila rozsáhlou sbírku uměleckých děl, kterou po smrti odkázala Smithsonově institutu. Její rodný dům v Mercersburgu byl proměněn na muzeum. Je po ní pojmenován kutr pobřežní stráže USCGC Harriet Lane (WMEC-903).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]