Přeskočit na obsah

Dolley Madisonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dorothea Madisonová
4. první dáma USA
V roli:
30. března 1809 – 3. března 1817
PředchůdkyněMartha Jeffersonová Randolphová
NástupkyněElizabeth Monroeová

Rodné jménoDolley Payne
Narození20. května 1768
Guilford County
Severní KarolínaSeverní Karolína Severní Karolína
Úmrtí12. července 1849 (ve věku 81 let)
Washington, D.C.
Místo pohřbeníMontpelier (38°13′8″ s. š., 78°10′6″ z. d.)
ChoťJohn Todd
James Madison
RodičeJohn Payne a Mary Coles
DětiJohn Paine
William Temple
PříbuzníLucy Washington[1] a Anna Cutts (sourozenci)
Anna Payne Causten (neteř)
SídloWashington, D.C.
ZaměstnáníPrvní dáma USA
Profesespisovatelka
Náboženstvíkvakerka
CommonsDolley Madison
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorothea „Dolley“ Payneová Toddová Madisonová (20. května 1768, New Garden, Guilford County, Severní Karolína12. července 1849, Washington, D.C.) byla žena 4. amerického prezidenta Jamese Madisona a první dáma od 4. března 1809 do 3. března 1817. Podle četných výzkumů je nejpopulárnější první dámou devatenáctého století. Svým vkusem udávala kurz tehdejší módy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se na plantáži v Severní Karolíně otci Johnu Paneovi ml. a matce Mary Colesové Payneové. Rodiče patřili ke kvakerům. „Dolley“ navštěvovala místní venkovskou školu, ale další vzdělání jí bylo upřeno. Rodina se přestěhovala do Filadelfie a z plantáže propustila na svobodu všechny otroky. John Paine ml. začal podnikat, zadlužil se a firma zkrachovala. Kvakeři je vyloučili ze svého společenství a živitel rodiny v roce 1792 zemřel.

„Dolley“ se v roce 1790 provdala za kvakerského advokáta Johna Todda, měli dva syny Johna Paynea (1792–1852) a Williama Templea (1793). John Todd i jeho novorozený syn William v roce 1793 zemřeli při rozsáhlé epidemii žluté zimnice.

Roku 1794 se vdova „Dolley“ provdala za Jamese Madisona, kvakeři ji vyloučili ze svého společenství, neboť se provdala za muže jiného vyznání. V roce 1801 se Madison stal ministrem zahraničí ve vládě Thomase Jeffersona a jelikož prezident i jeho viceprezident byli vdovci, „Dolley“ tak často vykonávala při recepcích povinnosti první dámy.

V roce 1809 se James Madison stal 4. prezidentem USA a jeho žena „Dolley“ první dámou země. Manželé pořádali recepce pro rozmanité skupiny lidí, takže se na recepcích mohli potkat například stavitel krbů i francouzský velvyslanec. První dáma se snažila vylepšovat a pečovat o Bílý dům. Sbírala tradiční americké recepty a sama je servírovala. Některé nesou dodnes její jméno („Dolley Madison Icecream“, „Dolley Madison Cake“)

V létě 1814 se Madisonovi stali jediným americkým prezidentským párem, který určitý čas nebydlel v Bílém domě, protože je odtud vyhnala britská armáda. „Dolley“ svou statečností zachránila mnoho cenností a písemností, mezi nimi i oblíbený portrét George Washingtona, který dosud visí v Bílém domě. Brity z hlavního města vyhnal hurikán, ale Bílý dům podlehl požáru. Při nástupu nového prezidenta Jamese Monroea v roce 1817 byl opět vystavěn.

Prezidentský pár se přestěhoval do Virginie, kde v roce 1836 Madison zemřel. Dvojnásobná vdova „Dolley“ se odstěhovala zpět do Washingtonu. Jako poctu pro svého manžela získala křeslo ve Sněmovně reprezentantů (v době, kdy pro ženy v politice nebylo místo).

12. července 1849 v hlavním městě Spojených států Dolley Madisonová zemřela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kindred Britain.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola velká dáma mladé republiky, s. 43–53. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]