Dolley Madisonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dorothea Madisonová
Dolley Madison.jpg
4. první dáma USA
V roli:
30. března 1809 – 3. března 1817
PředchůdkyněMartha Jeffersonová Randolphová
NástupkyněElizabeth Monroeová

Narození20. května 1768
Guilford County
Severní KarolínaSeverní Karolína Severní Karolína
Úmrtí12. července 1849 (ve věku 81 let)
Washington, D.C.
Místo pohřbeníMontpelier (38°13′8″ s. š., 78°10′6″ z. d.)
ChoťJohn Todd
James Madison
RodičeJohn Payne a Mary Coles
DětiJohn Paine
William Temple
PříbuzníLucy Washington[1] a Anna Cutts (sourozenci)
Anna Payne Causten (neteř)
SídloWashington, D.C.
ZaměstnáníPrvní dáma USA
Profeseotrokářka a spisovatelka
Náboženstvíkvakerka
CommonsDolley Madison
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorothea „Dolley“ Payneová Toddová Madisonová (20. května 1768, New Garden, Guilford County, Severní Karolína12. července 1849, Washington, D.C.) byla žena 4. amerického prezidenta Jamese Madisona a první dáma od 4. března 1809 do 3. března 1817. Podle četných výzkumů je nejpopulárnější první dámou devatenáctého století. Svým vkusem udávala kurz tehdejší módy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se na plantáži v Severní Karolíně otci Johnu Paneovi ml. a matce Mary Colesové Payneové. Rodiče patřili ke kvakerům. „Dolley“ navštěvovala místní venkovskou školu, ale další vzdělání jí bylo upřeno. Rodina se přestěhovala do Filadelfie a z plantáže propustila na svobodu všechny otroky. John Paine ml. začal podnikat, zadlužil se a firma zkrachovala. Kvakeři je vyloučili ze svého společenství a živitel rodiny v roce 1792 zemřel.

„Dolley“ se v roce 1790 provdala za kvakerského advokáta Johna Todda, měli dva syny Johna Paynea (1792–1852) a Williama Templea (1793). John Todd i jeho novorozený syn William v roce 1793 zemřeli při rozsáhlé epidemii žluté zimnice.

Roku 1794 se vdova „Dolley“ provdala za Jamese Madisona, kvakeři ji vyloučili ze svého společenství, neboť se provdala za muže jiného vyznání. V roce 1801 se Madison stal ministrem zahraničí ve vládě Thomase Jeffersona a jelikož prezident i jeho viceprezident byli vdovci, „Dolley“ tak často vykonávala při recepcích povinnosti první dámy.

V roce 1809 se James Madison stal 4. prezidentem USA a jeho žena „Dolley“ první dámou země. Manželé pořádali recepce pro rozmanité skupiny lidí, takže se na recepcích mohli potkat například stavitel krbů i francouzský velvyslanec. První dáma se snažila vylepšovat a pečovat o Bílý dům. Sbírala tradiční americké recepty a sama je servírovala. Některé nesou dodnes její jméno („Dolley Madison Icecream“, „Dolley Madison Cake“)

V létě 1814 se Madisonovi stali jediným americkým prezidentským párem, který určitý čas nebydlel v Bílém domě, protože je odtud vyhnala britská armáda. „Dolley“ svou statečností zachránila mnoho cenností a písemností, mezi nimi i oblíbený portrét George Washingtona, který dosud visí v Bílém domě. Brity z hlavního města vyhnal hurikán, ale Bílý dům podlehl požáru. Při nástupu nového prezidenta Jamese Monroea v roce 1817 byl opět vystavěn.

Prezidentský pár se přestěhoval do Virginie, kde v roce 1836 Madison zemřel. Dvojnásobná vdova „Dolley“ se odstěhovala zpět do Washingtonu. Jako poctu pro svého manžela získala křeslo ve Sněmovně reprezentantů (v době, kdy pro ženy v politice nebylo místo).

12. července 1849 v hlavním městě Spojených států Dolley Madisonová zemřela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kindred Britain.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola velká dáma mladé republiky, s. 43–53. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]