Abigail Adamsová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abigail Adamsová
2. první dáma USA
V roli:
30. března 1797 – 4. března 1801
PředchůdkyněMartha Washingtonová
NástupkyněMartha Jeffersonová Randolphová

Narození22. listopadu 1744
Weymouth
MassachusettsMassachusetts Massachusetts
Úmrtí28. října 1818 (ve věku 73 let)
Quincy
Příčina úmrtíbřišní tyfus
Místo pohřbeníUnited First Parish Church
ChoťJohn Adams
RodičeWilliam Smith a Elizabeth Quincy
DětiAbigail „Nabby“
John Quincy Adams
Susanna
Charles
Thomas
PříbuzníMary Smith[1] a Elizabeth Smith Shaw Peabody (sourozenci)
Thomas Shepard (předek)[2]
John Norton (předek)[2]

Caroline Amelia Smith De Windt (vnučka)
SídloBraintree, Massachusetts
ZaměstnáníPrvní dáma USA
Profesepolitička a spisovatelka
NáboženstvíKongregacionalismus
OceněníNárodní ženská síň slávy (1976)
CommonsAbigail Adams
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abigail Adamsová, celým jménem Abigail Smith Adams, (11. listopadu 1744, Weymouth, Massachusetts28. října 1818, Quincy, Massachusetts) byla manželka druhého amerického prezidenta Johna Adamse a první dáma USA od 4. března 1797 do 4. března 1801. Jedna ze dvou žen, které byly jak manželkou, tak matkou amerického prezidenta.

Abigail Adamová je jednou z nejvíce dokumentovaných prvních dam. Je to pravděpodobně díky dopisům, které psala svému manželovi, Johnu Adamsovi, zatímco on zůstával ve Filadelfii během kontinentálních kongresů. John často žádal v dopisech Abigail o pomoc a v dopisech s ní vedl mnoho intelektuálních diskusí o vládě i politice, což poukazuje i na vzdělanost a inteligenci Abigail.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako druhá dcera reverenda Williama Smitha a Elisabeth Quincy Smithové. Quinceyovi byla stará a vážená rodina, Elizabeth, Abigailina matka, měla sestřenici Dorothy, což byla manželka Johna Hancocka. Abigail jako dívka nesměla získat formálně vzdělání, vědomosti nabyla intenzivním samostudiem a debatami v rodinném kruhu. Seznámila se s advokátem Johnem Adamsem, matka nejprve byla proti tomuto vztahu, neboť Adams nepocházel z dostatečně vznešené rodiny. 25. října 1764 je sezdal její otec, reverend William Smith. Abigail se s manželem přestěhovala na jeho zděděnou farmu v Braintree. Adams byl kvůli svému povolání nucen cestovat, a proto se o farmu starala převážně Abigail. Měli spolu pět, resp. šest dětí (viz níže).

Abigail Adamsová se snažila bojovat za práva žen, černochů a za zrušení otrokářství. V roce 1785 se s manželem odstěhovala do Spojeného království, kde její choť působil jako velvyslanec. Po návratu byl v roce 1789 zvolen viceprezidentem a proto se rodina opět stěhovala, tentokráte do Filadelfie. Abigail Adamsová měla křehké zdraví, často trpěla různě těžkými nemocemi. V roce 1792 bylo město Braintree přejmenováno na počest rodiny na Quincy.

V roce 1796 se její muž stal druhým prezidentem Spojených států a ona nabyla funkce první dámy země. Od roku 1800 přebývali v prezidentském době ve Washingtonu. V roce 1801 federalista John Adams prohrál prezidentské volby se svým viceprezidentem Thomasem Jeffersonem a manželé se proto vrátili do Quincey.

Abigail Adamsová zemřela 28. října 1818 na tyfus, pouhé dva týdny před svými 74. narozeninami. Je pohřbena vedle svého manžela v Quincy.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Abigail porodila za celý svůj život celkem šest dětí, přičemž až na Susann, která zemřela ve dvou letech, a Elizabeth, která se již mrtvá narodila, byly všechny její děti zdravé a dožily se dospělosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kindred Britain.
  2. a b The Biographical Dictionary of America. Boston. 1906.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola Angažovaná svědkyně revoluce, s. 33–43. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]