V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Jacqueline Kennedyová Onassisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jacqueline Kennedyová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jacqueline Kennedyová Onassisová

37. první dáma USA
V roli:
20. ledna 1961 – 22. listopadu 1963
Předchůdkyně Mamie Eisenhowerová
Nástupkyně Lady Bird Johnsonová
Stranická příslušnost
Členství Demokratická strana

Narození 28. července 1929
Southampton, New York, USA
Úmrtí 19. května 1994 (64 let)
New York City, New York, USA
Místo pohřbení Arlingtonský národní hřbitov (38°52′54″ s. š., 77°4′17″ z. d.)
Choť John F. Kennedy (1953-63)
Aristoteles Onassis (1968-75)
Partner(ka) Maurice Tempelsman
Rodiče John Vernou Bouvier III a Janet Lee Bouvier
Děti Arabella, Caroline
John a Patrick
Alma mater Vassar College
Smith College
Univerzita George Washingtona
Pařížská univerzita
Miss Porter's School
Profese novinářka, lektorka, socialite a politička
Náboženství římskokatolické
Podpis Jacqueline Kennedyová Onassisová, podpis
Commons Jacqueline Kennedy Onassis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Arlington National Cemetery

Příbuzenstvo
manžel John Fitzgerald Kennedy
manžel Aristoteles Onassis
dcera Arabella Kennedyová
dcera Caroline Bouvier Kennedyová
syn John F. Kennedy mladší
syn Patrick Bouvier Kennedy
nevlastní dcera Christina Onassisová

Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvierová-Kennedyová-Onassisová (28. července 1929 Southampton19. května 1994 Manhattan) byla manželkou 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho a v letech 19611963 první dáma USA.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1929 v New Yorku v bohaté rodině Janet Leeové a Johna V. „Jacka“ Bouviera III. Přes tehdejší hospodářskou krizi žili v luxusu se služebnictvem. Rodiče se brzy rozvedli. Jackie byla velmi chytrá a nadaná, vystudovala elitní školu Vassar College, poté rok cestovala po Evropě a po návratu studovala na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Od roku 1952 pracovala v deníku Washington Times-Herald jako fotoreportérka. Vydobyla si renomé společenské novinářky, a proto byla vyslána do Londýna, odkud přinášela reference o korunovačních oslavách Alžběty II.

Díky svému povolání se seznámila s J. F. Kennedym, kterého si vzala v září 1953 v Newportu na Rhode Islandu. Velkolepé svatbě požehnal i papež, oba manželé byli katolíci. Manželé Kennedyovi měli dvě dcery a dva syny: nedonošená Arabella (* 1956), Caroline (* 1957), Johna mladšího (* 1960) a Patricka (* 1963), který však žil jen několik dní. Po svatbě bydleli v prestižní čtvrti ve Washingtonu, Georgetown. Jackie na Georgetown University navštěvovala semináře dějin USA, díky znalosti cizích jazyků pro manžela překládala politické texty z francouzštiny a španělštiny.

V roce 1961 se JFK stal prezidentem. Ona se hlavně starala o děti, přestavovala Bílý dům, dokázala přesvědčit Kongres, aby Bílý dům prohlásil za národní historickou památku. Jackie uspořádala veřejnou sbírku na rekonstrukci, pro propagaci nechala sepsat průvodce a natočit dokument o Bílém domě. Z Washingtonu se stalo kulturní centrum, do sídla prezidenta byli zváni hudebníci i hollywoodští herci. Svým stylem oblékání určovala módní trendy.

Po atentátu na svého manžela se odstěhovala do New Yorku, aby svým dětem poskytla klidnější život. Tehdejší politici o ní uvažovali jako o budoucí viceprezidentce, senátorce či vyslankyni ve Francii, ale ona všechny nabídky odmítla. Starala se pouze o děti a manželův odkaz budoucím generacím. Nechala vybudovat John F. Kennedy Memorial Library v Bostonu.

Později se provdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise (svatba 20. října 1968). Manželství nebylo příliš šťastné. Ona mu posílala vysoké účty za módní oblečení, on dále pokračoval ve schůzkách s jinými ženami.[1]Onassisovi příbuzní ji označovali za zlatokopku. Po manželově smrti pracovala jako redaktorka u Viking Press. Od roku 1977 působila jako akviziční redaktorka v nakladatelství Doubleday. Angažovala se za zachování historických budov, neměla velké sociální cítění, v některých dobách se jemně přikláněla k feminismu. Od roku 1985 žila s obchodníkem s diamanty Mauricem Tempelmanem. Byla silná kuřačka.

V lednu 1994 u ní byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom, na který 19. května téhož roku ve 22:15 místního času zemřela ve svém apartmánu na Fifth Avenue v Manhattanu. Její pohřeb, ačkoliv byl soukromý, byl vysílán televizemi do celého světa. Je pohřbena vedle svého manžela J. F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově.

Preferovala francouzskou výslovnost svého křestního jména („ʒaklin“), v médiích bylo její jméno často zkracováno na Jackie K. nebo Jackie O.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola Americká ikona, s. 147–159. (česky) 
  • KOESTENBAUM, Wayne. Jackie Under My Skin. Waterville: Thorndike Press, 1995. ISBN 978-0786204861. ((anglicky)) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]