Letecká fotografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Související informace naleznete také v článku Fotografie ze vzduchu.
Letouny F-14 a F-18
Letoun U.S. Air Force F-15E Strike Eagle

Letecká fotografie je metoda pořizování fotografických snímků z ptačí perspektivy z letících objektů. Může označovat také pořizování snímků letadel v letu nebo na zemi. Podobně jako jiné specializace, vyžaduje letecká fotografie znalosti zvláštních fotografických technik a letadel. Existuje více druhů letecké fotografie, například vzduch-vzduch, země-vzduch, tzv. ground-static a ovládaná na dálku.

Letoun je vybaven speciálním fotoaparátem, často s různými objektivy a rozsáhlými filmovými zásobníky. Fotoaparáty bývají usazeny na protivibračních montážích letadel. Používají se na rozsáhlé krajinné průzkumy pro kartografii, studium růstu velkých měst kvůli plánování jejich rozvoje, pátrání po stopách zanechaných dávnými civilizacemi a pozorování využití krajiny a rozdělení fauny a flóry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1912 italský kapitán Carlo Piazza pořídil historicky první fotografie z letounu. Jednalo se o pozice tureckých vojsk během italsko-tureckého konfliktu.[1] Během druhé světové války se v letecké fotografii používal například letecký fotoaparát Fairchild K-20 od firmy Fairchild pana Shermana Millse Fairchilda.

Významné využití letecké fotografie praktikovaly průzkumné letouny.

  • Marcelin Flandrin (1889 Annaba, Alžírsko – 1957 Casablanca, Maroko) byl francouzský fotograf, který fotograficky dokumentoval Rifskou válku. Během první světové války působil u letectva a válku ukončil jako letecký pozorovatel, kdy fotograficky zdokumentoval celou řadu leteckých bojů. V roce 1921 zveřejnil v časopise L'Illustration záběry pořízené z letadla na trase Casablanca – Francie.[3] Jako první v Maroku praktikoval letecké snímkování.

Průkopníkem fotografování z letadla ve Švédsku byl Oscar Bladh. Městská knihovna v Uppsale obsahuje stovky jeho snímků z let 1934–37, 1947 a 1950, všechny s motivy z Uppsaly. Nejrozsáhlejší je však jeho sbírka Stockholmských obrázků. Ve více než pěti tisících negativů dokumentoval měnící se město a ilustroval dobu, kdy Stockholmská předměstí během poválečného období rostla.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aviation at the Start of the First World War. www.centennialofflight.gov [online]. [cit. 14-09-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 09-10-2012. 
  2. Cameras Above the Clouds - The Aviation Photographs of Charles E.Brown Volume 1. (ed.) Anthony Harold (2nd Edition). Airlife Publishing, Royal Air Force Museum 1988. ISBN 0-906393-31-0, p. 7.
  3. Marcelin Flandrin 1889-1957. www.ouarzazate-1928-1956.com [online]. [cit. 2012-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-30.