Alanya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alanya
duha nad přístavem v Alanyi
duha nad přístavem v Alanyi
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0–250 m n. m.
Časové pásmo: Východoevropský čas
stát: Turecko Turecko
Alanya
Red pog.png
Alanya
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1582 km²
počet obyvatel: 392 959 (2007)
hustota zalidnění: 249 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.alanya.gov.tr
telefonní předvolba: (0090)+ 242
PSČ: 07400
Pohled na Alanyu: Červená věž a přístav

Alanya (výslovnost [ɑˈlɑnjɑ] IPA) je turecké město vzdálené 120 km od Antalye. Počítáno i s periferiemi má skoro 400 000 obyvatel.

Vzhledem ke strategické poloze na malém poloostrově ve Středozemním moři byla Alanya významným centrem starověkých i středověkých civilizací. Historické památky spolu s přírodními zajímavostmi a mírným středozemním podnebím jsou dnes důvodem, proč se Alanya podílí na tureckém turistickém průmyslu devíti procenty a na nákupu nemovitostí zahraničními vlastníky dokonce třiceti procenty (ve městě bydlí skoro 10 000 Evropanů).

Pláže v Alanyi[editovat | editovat zdroj]

Ve městě Alanya se nacházejí dvě pláže. Pláže jsou od sebe odděleny útesem, na kterém je vystavěna místní pevnost. Obě dvě pláže (západní a východní) jsou orientovány po celé své délce směrem na jih a omývané otevřeným Středozemním mořem. Kleopatřina pláž, která měří 3 km, má ocenění Evropské Unie a táhne se od pevnosti směrem na západ. Východní pláž začíná v přístavní oblasti a táhne se směrem k menšímu středisku Mahmutlar.

Obě pláže nabízejí jak bezplatné a veřejné zóny, tak i placené sekce s možností pronájmu lehátek a slunečníků. Ceny za kompletní výbavu (2x lehátko + slunečník) vyjdou na zhruba 15 TL. Vše doplňují i pláže fungující na platbě formou konzumace v rámci plážových barů.

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně je Alanya známá hlavně jako středisko nabízející skvělé letní vyžití milovníkům zmíněných pláží, čistého moře, ale i historie nebo nákupů. Destinace nabídne více než 350 hotelových komplexů, které jsou rozesety po délce obou pláží. Hvězdičkové označení ve většině případů odpovídá jejich kvalitám. Vše je doplňováno také místním aquaparkem Damlataş Aqua Center, nebo vodními sporty na plážích, kterré jsou k dispozici v cenových relacích od 15 do 60 euro.

Vše doplňují také možnosti nákupů, a to na hlavních třídách, kterými jsou ulice Atatürk Blv, ulice Damlataş Cd nebo přístavní İskele Cad (Rıhtım Cad). Pro dokonalé poznání celého střediska je ideální volbou turistický vláček, který v pravidelných intervalech vyjíždí od Red Tower (Červené věže), která je známou pamětihodnotí v samotném přístavu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]