V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Rovaniemi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rovaniemi
Znak obce Rovaniemi   Rovaniemi na mapě Finska
Obyvatel: 60 844 (2013)
Souřadnice:
Rozloha: 8 016,84 km²
  z toho voda: 434,37 km²
Rok založení: 1960
Provincie: Laponsko
Website: rovaniemi.fi
Městská scenérie Rovaniemi v lednu 2004

Rovaniemi (Roavenjárga v severní sámštině a Ruä'vnjargg v skoltské sámštině) je město na severu Finska. Je administrativním a obchodním centrem finské nejsevernější provincie – Laponska. Centrum leží asi pět km jižně od severního polárního kruhu mezi vrchy Ounas a Korkalo na soutoku řek Kemi a Ounas. Na začátku roku 2006 se město sloučilo se svým vesnickým okolím do jediné obce, čímž se město stalo jedním z rozlohou největších měst na světě a největším v Evropě, ačkoli v něm bydlí jen asi 60 000 lidí.

Slovo Rovaniemi je složeninou slov rova a niemi. Slovo niemi ve finštině znamená výběžek pevniny do vody, poloostrov nebo mys. Původ první části je nejasný, většinou se udává laponský původ. Slovo roavve představuje zalesněný kopec nebo místo požáru starého lesa. V jižních sámských nářečích pak rova znamená hromadu kamení, kámen nebo skupinu kamení v peřejích, nebo také kamna v sauně.

První písemná zmínka o místě je z 7. září 1453. Větší trhy se zde konaly od roku 1881. Městysem se vesnice stala roku 1929 a městem 1960.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]