Drvar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drvar
Drvar Total View.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 163 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Drvar
Drvar
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 589,3 km²
Počet obyvatel 7 506
Hustota zalidnění 12,7 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.opstinadrvar.org
PSČ 80260
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drvar (v srbské cyrilici Дрвар, v dobách socialistické Jugoslávie Titov Drvar – v srbské cyrilici Титов Дрвар) je město v západní Bosně a Hercegovině, na území Kantonu 10 ve Federaci Bosny a Hercegoviny. Město mělo v roce 1991 8 046 obyvatel, v roce 2013 jen 7 506 obyvatel. Název pochází z srbochorvatského slova drvo (dřevo).

Historicky je známé především jako centrum partyzánského boje, na základě kterého získalo přídomek „Titův Drvar“ (který byl po pádu komunistického režimu odstraněn). Ekonomicky se jedná o oblast, kde dominovalo klasicky především zemědělství a rybolov, v dobách komunistické Jugoslávie zde byl rozvíjen dřevozpracující průmysl. Kvůli existenci nedaleké tzv. „Titovy jeskyně“ přijížděly do Drvaru a okolí řady turistů.

Na území općiny Drvar se nacházejí následující sídla: Ataševac, Bastasi, Brda, Bunčevac, Drvar, Drvar (vesnice), Gruborski Naslon, Kamenica, Ljeskovica, Mokronoge, Motike, Mrđe, Podić, Podovi, Poljice, Prekaja, Šajinovac, Šipovljani, Trninić Brijeg, Vidovo Selo, Vrtoče, Zaglavica, Župa a Župica.

Vztah k Česku[editovat | editovat zdroj]

V Drvaru zemřel sebevraždou český básník a prozaik Petr Kles (1869–1916), v té době poručík rakousko-uherské armády, nasazený na frontě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]