Livno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Livno
Ливно
Letecký pohled na Livno
Letecký pohled na Livno
Livno – znak
znak
Livno – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 730 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
entita Federace Bosny a Hercegoviny
kanton Západobosenský kanton
Livno na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 028
Etnické složení Chorvati, Bosňáci
Náboženské složení Římskokatolické křesťanství
Správa
Starosta Luka Čelan
Oficiální web www.livno.ba
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Livno je malé město na jihu Bosny a Hercegoviny, leží ve Federaci Bosny a Hercegoviny a je správním centrem Západobosenského kantonu. Má okolo 10 028 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roviny okolo města Livno jsou osídlené již od druhého tisíciletí př. n. l. První zmínka o městu je z 27. září 892, z dokumentu chorvatského vévody Mutimira. Přesto však osada tu existovala i dříve, ještě v dobách krátce po stěhování národů, když sem přišli Chorvati.

Mezi lety 1326 a 1463 bylo Livno součástí bosenského banátu. Poté bylo připojeno k Osmanské říši pod jejíž nadvládou zůstalo dalších 400 let, stejně jako celá tehdejší Bosna. Roku 1878 bylo přiděleno Rakousko-Uhersku.

Během 20. století se Livno i jeho okolí, složení obyvatelstva (a to jak náboženské tak národnostní) změnilo tak, jako nikdy předtím. Od roku 1918 patřilo město království SHS, v roce 1929 po územní reformě připadlo jugoslávské přímořské bánovině , s centrem ve Splitu. V předvečer 2. světové války se stalo i součástí autonomní Chorvatské bánoviny.

Po skončení války, když bánoviny nahradily republiky respektující hranice jednotlivných národů, Livno se stalo bosenským městem a rozvíjelo se. Po válce v 90. letech bylo Daytonskou smlouvou přiděleno Muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny, takže majoritní jsou zde dnes Chorvati.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]