Livno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Livno
Livno – znak
znak
Livno – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 730 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
entita Federace Bosny a Hercegoviny
kanton Západobosenský kanton
Livno na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 028
Etnické složení Chorvati, Bosňáci
Náboženské složení Římskokatolické křesťanství
Správa
Starosta Luka Čelan
Oficiální web www.livno.ba
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Livno je malé město na jihu Bosny a Hercegoviny, leží ve Federaci Bosny a Hercegoviny a je právním centrem Západobosenského kantonu. Má okolo 10 028 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roviny okolo města Livno jsou osídlené již od druhého tisíciletí př. n. l. První zmínka o městu je z 27. září 892, z dokumentu chorvatského vévody Mutimira. Přesto však osada tu existovala i dříve, ještě v dobách krátce po stěhování národů, když sem přišli Chorvati.

Mezi lety 1326 a 1463 bylo Livno součástí bosenského banátu. Poté bylo připojeno k Osmanské říši pod jejíž nadvládou zůstalo dalších 400 let, stejně jako celá tehdejší Bosna. Roku 1878 bylo přiděleno Rakousko-Uhersku.

Během 20. století se Livno i jeho okolí, složení obyvatelstva (a to jak náboženské tak národnostní) změnilo tak, jako nikdy předtím. Od roku 1918 patřilo město království SHS, v roce 1929 po územní reformě připadlo už Jugoslávské bánovině Primorje, s centrem ve Splitu. Díky tomu se město kulturně i politicky přiblížilo Chorvatsku; navíc v předvečer 2. světové války se stalo i součástí autonomní Chorvatské bánoviny.

Po skončení války, když bánoviny nahradily republiky respektující hranice jednotlivných národů, Livno se stalo bosenským městem a rozvíjelo se. Po válce v 90. letech bylo Daytonskou smlouvou přiděleno Muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny, takže majoritní jsou zde dnes Chorvati.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]