Goražde

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Goražde
Goražde (collage).jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Goražde
Red pog.svg
Goražde
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Oficiální web www.gorazde.ba
PSČ 7300
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Goražde v noci

Goražde (srbskou cyrilicí Горажде) je město v Bosně a Hercegovině, na břehu řeky Drina. Leží ve Federaci Bosny a Hercegoviny, tedy muslimsko-chorvatské části země. Ve městě žije 17 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Středověk[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o městě je z roku 1379, roku 1444 se zde nacházela pevnost. Od roku 1415 pak bylo město známé jako obchodní křižovatka, přicházeli sem hlavně obchodníci z Dubrovníku. O dalších padesát let později, v roce 1465 se města zmocnila Osmanská říše, která se tehdy po Balkánském poloostrově po pádu Konstantinopole rychle rozšiřovala. Za turecké vlády tu vznikl Karavansaraj, a hlavně kamenný most přes řeku Drinu. Byly také postaveny dvě mešity.

Novověk[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se města, které tehdy spadalo pod sandžak Hercegovina zmocnilo Rakousko-Uhersko, získalo na významu, protože nově leželo u Osmanské hranice. V 1. světové válce bylo důležitým bodem v boji rakousko-uherské armády proti Srbsku, spojenci Dohody.

Za druhé světové války, v roce 1941, bylo obsazeno nacistickým Německem a později Itálií. 27. ledna 1942 se ho ale zmocnili jugoslávští partyzáni, avšak několikrát do konce války ho ztratili. Pobýval zde i jejich velitel a budoucí prezident Jugoslávie, maršál Josip Broz Tito. Definitivní osvobození přišlo až v březnu 1945.

Během občanské války v Jugoslávii v letech 1992 - 1995 bylo Goražde enklávou bosenských Muslimů, obklíčenou Srby. Dnes patří pod Federaci Bosny a Hercegoviny, je vlastně jejím výběžkem spojeným s entitou koridorem. Ten byl stanoven po podepsání Daytonské dohody, která v roce 1995 ukončila válku v Bosně a Hercegovině.

Etnické složení[editovat | editovat zdroj]

Před válkou, v roce 1991 byly jednotlivé národnosti bývalé Jugoslávie ve městě zastoupeny následovně:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]