Administrativní dělení Bosny a Hercegoviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kantony Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina se skládá ze dvou entit, Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské a, jednoho federálního Distriktu Brčko. Federace Bosny a Hercegoviny je decentralizována do deseti autonomních kantonů (Chorvaté jim ale i navzdory Washingtonské dohodě z roku 1994[1] říkají župy, županija) a dále okresů (općina). Republika srbská je naproti tomu unitárním celkem složeným z okresů (opština), které jsou rozloženy do sedmi regionů.

Tyto administrativní jednotky vznikly v závěru války (1992–1995) nebo krátce po ní: existenci a hranice entit upravila Daytonská mírová smlouvou u roku 1995 a Distriktu Brčko arbitráž z roku 1999. Entity se ustavily na etnickém principu, Distrikt Brčko je národnostně smíšený.

Kantony[editovat | editovat zdroj]

Federace Bosny a Hercegoviny se dělí na autonomní kantony, ty se pak skládají z obcí, općin. Každý kanton má vlastního premiéra, kabinet a parlament. Kantony se neformálně děli na bosňácké (5), chorvatské (3) a etnicky smíšené (2).

Seznam kantonů[editovat | editovat zdroj]

Mapa kantonů Federace BaH

Regiony[editovat | editovat zdroj]

Republika srbská je více centralizovaná. Její regiony proto mají spíše pouze charakter geografické oblasti a samy nemají zákonodárnou ani výkonnou moc. Dohromady se všechny regiony člení ještě na 64 obcí, opštin. Ve všech regionech mají převahu Srbové.

Seznam regionů[editovat | editovat zdroj]

Mapa regionů Republiky srbské

Federální distrikt Brčko[editovat | editovat zdroj]

Vedle dvou entit, Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské, existuje ještě Distrikt Brčko. Ten je samosprávný a spadá přímo pod vládu celé země, jedná se tedy o federální distrikt.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.usip.org/sites/default/files/file/resources/collections/peace_agreements/washagree_03011994.pdf