Administrativní dělení Bosny a Hercegoviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kantony Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina se skládá z Federace Bosny a Hercegoviny, Republiky srbské a jednoho federálního distriktu Brčko. Federace Bosny a Hercegoviny je decentralizovaná do deseti autonomních kantonů (kanton je bosňácký název; Chorvati jim říkají županije). Republika Srbská je naproti tomu unitárním celkem složeným ze sedmi regionů.

Tyto administrativní jednotky vznikly a jejich hranice byly upřesněny Daytonskou mírovou smlouvou v roce 1995. Vznikly na základě etnického klíče.

Kantony[editovat | editovat zdroj]

Federace Bosny a Hercegoviny se dělí na autonomní kantony (ty samy se skládají ještě z opčin). Každý kanton má vlastního premiéra a svůj kabinet. V kantonech žijí převážně Bosňáci (5 z deseti), pak také (hlavně v jižních) mají převahu Chorvati (3 z deseti) a zbylé dva jsou etnicky promíchané.

Seznam kantonů[editovat | editovat zdroj]

Mapa kantonů Federace BaH

Regiony[editovat | editovat zdroj]

Republika srbská je více centralizovaná. Její regiony proto mají spíše pouze charakter geografické oblasti a nemají samy vlastní moc. Dohromady se všechny regiony člení ještě na 63 opštin. Ve všech regionech mají převahu Srbové.

Seznam regionů[editovat | editovat zdroj]

Mapa regionů Republiky srbské

Federální distrikt Brčko[editovat | editovat zdroj]

Kromě dvou hlavních entit, Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské, tu existuje také ještě Distrikt Brčko. Ten je samosprávný a spadá přímo pod vládu celé země (jedná se tedy o federální distrikt).


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]