Kanton 10

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanton 10
Hercegbosanska županija
Kostel Všech svatých, Livno
Kostel Všech svatých, Livno
Geografie
Canton 10 in Federation of Bosnia and Herzegovina.svg
Hlavní město Livno
Souřadnice
Rozloha 4 934,1 km²
Časové pásmo +1
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 84 127
Jazyk chorvatština, bosenština, srbština
Národnostní složení Chorvati, Bosňáci, Srbové
Náboženství Římskokatolické, Sunnitský islám, Pravoslavné
Správa regionu
Nadřazený celek Bosna a Hercegovina
Druh celku kanton (chorvatsky župa)
Podřízené celky 6 občin (općine)
Premiér Branko Ivković
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kanton 10 (bosensky/srbsky Kanton 10), v chorvatském prostředí známý též jako Hercegbosenská župa (chorvatsky Hercegbosanska županija), je jedním z deseti kantonů Federace Bosny a Hercegoviny v Bosně a Hercegovině.

Vzhledem k tomu, že po vzniku Federace Bosny a Hercegoviny roku 1994 mezi představiteli Chorvatů a Bosňáků nedošlo ke shodě ohledně pojmenování této samosprávné jednotky, začalo se používat neutrální označení Kanton 10, kolokviálně též Livenský kanton. Chorvaté, kteří v regionu tvoří výraznou většinu, ale začali jednostranně preferovat jméno Hercegbosenská župa. Federální orgány se i nadále důsledně přidržují neutrálního značení, kantonální úřady setrvale užívají vlastní pojmenování, které se promítlo i do znění regionální ústavy[1] a dalších zákonů a nařízení.

Charakter kantonu[editovat | editovat zdroj]

Hlavním městem Kantonu 10 je malé město Livno, ležící na silnici mezi Splitem v Chorvatsku a Bugojnem v Bosně a Hercegovině. Parlament kantonu nicméně sídlí v Tomislavgradu. Většina území je hornatá, avšak ne tolik jako zbytek země; pro zemědělství je vhodná rovina Livanjsko Polje, rozkládající se od hlavního města Livna na severozápad. Mezi obyvateli kantonu dnes dominují Chorvaté, avšak před rozpadem Jugoslávie zde v hojném počtu žili také Srbové. Není zde železnice, jedinou důležitější silnicí je ta již zmíněná, spojující Split s Bugojnem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ustav Hercegbosanske županije [online]. Narodne novine Hercegbosanske županije 3/96 [cit. 2016-10-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]