Široki Brijeg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Široki Brijeg
Panorama-široki07419.JPG
Široki Brijeg – znak
znak
Široki Brijeg – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 312 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Široki Brijeg
Široki Brijeg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 387,6 km²
Správa
Oficiální web www.sirokibrijeg.ba
PSČ 88220
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova místního kostela

Široki Brijeg je město na jihozápadě Bosny a Hercegoviny, kde žije 6864 obyvatel. V okolí města žije 27 000 lidí.

Široki Brijeg je hlavní město Západohercegovinského kantonu ve Federaci Bosny a Hercegoviny. Je to místo, kde žili vždy Chorvati a také zde byl silný chorvatský nacionalismus[zdroj?], a to jak za 2. světové války, tak i během občanské války v Jugoslávii.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ještě ve středověku žila většina obyvatelstva v oblasti města Široki Brijeg v okolních horách, až později vzniká samostatné město. Vzhledem k útlumu křesťanství v dobách po nástupu Osmanské říše v Bosně a Hercegovině bylo tradičně katolickému chorvatskému obyvatelstvu přerušen styk s domovinou a významnou roli tak získali místní františkáni. Až teprve později, v polovině 19. století se situace začala pomalu měnit, roku 1846 byl vybudován nad městem klášter.

Významný rozvoj města, nastal po příchodu správy Rakousko-Uherska po Berlínském kongresu v roce 1878. Nová moc, stejně jako všude v Bosně začala s výstavbou nové infrastruktury. Vznikly školy, lékárny, nové mosty. Po vzniku samostatné Jugoslávie přibylo ještě gymnázium a přehrada nedaleko města. Během druhé světové války město obsadili partyzáni, a to 7. února 1945. Na území opštiny, která v době války měla asi 8 000 obyvatel, byly celkové ztráty 785 lidí; podle chorvatských zdrojů zde došlo k zavraždění několika desítek františkánů partyzány. Ti z Širokého Brijegu učinili centrum bosenskohercegovských Chorvatů. Mezi lety 1945 a 1990 neslo město název Lištica, tedy podle řeky, která městem protéká. Dříve, ještě v osmanských dobách, mělo ale několik jiných jmen. Do povědomí veřejnosti v rozpadající se Jugoslávii se dostal Široki Brijeg hlavně útokem letectva JNA 7. dubna 1992, což byl jeden z prvních útoků začínající války.

Etnické složení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 bylo národnostní složení ve městě následující:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]