Split

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Split (rozcestník).
Split
letecký pohled na centrum
letecký pohled na centrum
Split – znak
znak
Split – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 0 m n. m.
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Region Dalmácie
Župa Splitsko-dalmatská župa Splitsko-dalmatská
Split
Red pog.svg
Split
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 79.33 km²
Počet obyvatel 211 192 (2011)
Hustota zalidnění 3515 obyv./km²
Správa
Starosta Ivo Baldasar
Oficiální web www.split.hr
Telefonní předvolba (+358) 021
PSČ 21000
Označení vozidel ST
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Split (italsky Spalato) je město ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží Jaderského moře. S 210 000 obyvatel druhé největší město Chorvatska a správní středisko Splitsko-dalmatské župy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled ze zvonice Diokleciánova paláce ve Splitu

Byl založen na sklonku 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde postavil svůj palác, do paláce se po jeho smrti nastěhovali okolní obyvatelé. Po vpádu Slovanů do Dalmácie přetrval Split pod správou Byzance a stal se jedním z center zbývající latinské populace. Slované potomkům římských měšťanů v Dalmácii říkali Latini. Byzantská říše v oblasti postupně ztrácela vliv a o strategicky významné město usilovala Benátská republika. Od roku 1069 pak byl součástí Chorvatského království, které později připadlo k Uhrám. V roce 1420 zde moc získala Benátská republika, a to na dalších 300 let; během této doby se zde rozvíjela humanistická kultura. Od roku 1797 až do vyhlášení Království SHS spadal pod Rakousko-Uhersko, byl hlavním městem Dalmatské provincie. Po roce 1929 a vytvoření Jugoslávie se stalo město centrem nově vzniklé bánoviny Primorje. Za 2. světové války byl obsazen italským fašistickým vojskem a Německem.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Split je spolu s Rijekou a Zadarem hlavním chorvatským přístavem. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží , také zde vede také Jadranská Magistrála , hlavně jeho jižní část, dostupnější.Split má také železnici,jezdí zde několikrát denně přímý vlak ze Záhřebu.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Zbytky Diokleciánova paláce jsou centrem města a také jeho hlavním turistickým lákadlem, zařazeným v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejzajímavější jsou staré klenby a chodby pod městem. V okolí Splitu se na pobřeží moře nachází mnoho hotelů.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]