Kaštela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: kaštel – venkovské sídlo nižší šlechty.
Kaštela
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška3 m n. m.
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Kaštela
Kaštela
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha57,6 km²
Počet obyvatel37 794 (2021)[1]
Hustota zalidnění656,1 obyv./km²
Správa
Oficiální webkastela.hr
Telefonní předvolba021
Označení vozidelST
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštela je název pro konurbaci 7 obcí ve Splitsko-dalmatské župěChorvatsku. V roce 2021 zde žilo 37 951 obyvatel, tudíž jsou Kaštela desátým největším chorvatským městem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kaštel Sućurac je sídlem radnice souměstí
Kaštel Stari

Kaštela se nachází ve střední Dalmácii na břehu Kaštelského zálivu Jaderského moře severozápadně od Splitu, západně od Solinu a severovýchodně od Trogiru. Administrativně se jedná o jedno město (souměstí) s přibližně 38 tisíc[1] obyvateli, ačkoliv individuálně mají města mezi 2500 až 6500 obyvateli. V Kaštelu Sućuraci sídlí i radnice celého souměstí.

Ve skutečnosti tvoří Kaštela vzdálenější předměstí druhého největšího města Chorvatska, Splitu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešních Kaštelů byla osídlená již v době kamenné. Lokalita byla atraktivní především díky dostupnosti pramenité vody.[zdroj?] V jeskyni Mujina pećina byly nalezeny pozůstatky odpovídající moustériénské kultuře.

Jednotlivé obce se v 20. století postupně začaly spojovat. V roce 1986 byla ustanovena općina Kaštela, která po rozpadu Jugoslávie a vyhlášení nezávislosti Chorvatska získala statut města.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V Kaštele žilo v roce 2011 dle sčítání lidu celkem 38 667 obyvatel. 97 % z nich se považovalo za Chorvaty a 93 % se přihlásilo k římskokatolické církvi. V roce 1991 (v posledním sčítání lidu, provedeném za existence socialistické Jugoslávie) zde žilo 32 286 obyvatel, z nichž 29 713 se přihlásilo k chorvatské národnosti, 879 k srbské národnosti a zbytek k dalším nebo národnost neuvedl.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Historicky byla celá oblast ekonomicky založená na zemědělství (obdělávané byly hlavně jižní svahy pohoří Mali Kozjak, které dnes zaplňují různé vily a další domy) a rybolovu. V současné době je dominantní především turismus. V dobách existence socialistické Jugoslávie byla řada místních obyvatel zaměstnávána ve velkých splitských továrnách. Mimo jiné se v blízkosti Kaštelů nacházela také cementárna, která byla známá především díky blízkosti nákladní lanové dráhy. Ta byla v roce 2018 rozebrána.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavní silniční tepnou Kaštel je Jadranská magistrála (silnice č. D8), která je propojuje od západu na východ. V oblasti jednotlivých obcí byla přeložena severně od původní komunikace a má podobou čtyřproudé silnice, oddělené od zbytku dopravy a překonávané řadou mostů a lávek.

Severně od Kaštel vede také železniční trať KninSplit, která má na území města i několik zastávek.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Kaštela (což je v chorvatštině plurál názvu Kaštel) zahrnuje:

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. – stanovništvo prema starosti i spolu po naseljima. Croatian Bureau of Statistics. 22. září 2022. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]