Stari Grad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Další významy jsou uvedeny na stránce Stari Grad (rozcestník).
Stari Grad
Pohled na Stari Grad z vrchu Glavica
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Stari Grad
Stari Grad
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 817 (2001)
Správa
Starosta Đurđica Plančić
Oficiální web www.stari-grad.hr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stari Grad na Hvaru.jpg

Stari Grad (italsky Cittàvecchia) je malé městečko na severní straně dalmátského ostrova Hvar (Chorvatsko). Samosprávná oblast má 2817 obyvatel (2001), 1906 z nich žije ve Starem Gradu. Je to oblíbené letovisko s velmi teplým počasím v létě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Stari Grad je místo nejstaršího osídlení na Hvaru a jednoho z nejstarších osídlení všech chorvatských ostrovů. Bylo osídleno během antiky, nejprve původní hvarskou kulturou (která mluvila indoevropským jazykem), později antickými Řeky.

O Starém Gradu píší Chorvati jako o svém nejstarším městě, o městě s nejdelší zaznamenanou délkou existence. Druhým názvem Stareho Gradu je Faros. Tak toto místo pojmenovali řečtí kolonizátoři z ostrova Paros, kteří sem dorazili v roce 99. olympiády, tedy 385 př. n. l. Vybudovali tu polis se vším všudy. Archeologové dodnes žasnou nad jejich důkladností. Dohledávají antické základy, nacházejí mince i krásné mozaiky (viz muzeum).

V dnešní době je Stari Grad (1 200 obyvatel, v sezóně i přes 5 000) velkým a oblíbeným letoviskem s řadou pláží a s největším přístavem na ostrově Hvaru. Stari Grad se rozkládá na konci rozlehlého a hlubokého Starigradského zálivu (Starigradski zaljev). V okolí městečka jsou rozsáhlé borové lesy, které spolu ochranným valem okolních hor vytvářejí příznivé mikroklima. Stari Grad je také oblíbeným místem zimních pobytů.

V úrodném údolí za Starým Gradem, od roku 2008 zapsaném na listině světového dědictví UNESCO, se pěstuje převážně kvalitní vinná réva a olivy, na svazích levandule. Městečko se v posledních desetiletích rozrostlo i do přilehlého vnitrozemí.

Klimatické podmínky[editovat | editovat zdroj]

V létě svítí slunce na Hvaru v průměru 11,3 hod denně. Ano, ostrov Hvar je oficiálně nejslunečnějším místem Chorvatska, 2 718 hodin slunečního svitu v roce. Na jaře je to 7,4 hod, na podzim 6,3 hod a v zimě 4,2 hodiny. Jasně čisté slunečné nebe se v celoročním průměru vyskytuje 7,3 hodiny denně. Intenzita slunečního svitu má vliv na relativně příjemné denní teploty vzduchu. Letní průměr teploty vody je 22,6 °C a průměr roční 17,5 °C. V létě je více než 100 dní teplota nad 25 °C a více než 50 dní nad 30 °C. Příznivé klima a teplé mořské proudy zvyšují teplotu mořské vody. Průměrná lednová teplota je 7,8 °C což je nejvíce na celém pobřeží severního Jadranu. Teplota v zimě jen zřídka klesne pod 0 °C.

Příznivému klimatu napomáhají i pravidelné místní větry. Mezi nimi jsou nejznatelnější „Jugo“ (jihovýchodní vítr) a „Bura“ (severovýchodní vítr). Ty se objevují v průběhu celého roku, ale nejintenzivnější jsou v zimě, kdy jejich bioklimatická aktivita vrcholí. Na počátku jara a léta je nejcharakterističtějším větrem oblasti „Maestral“. Ten má důležitou termoregulační funkci, přináší ochlazení. Maestral je večer nahrazen „Burinem“ nočním vánkem vanoucím ze severu, který chladí přehřátou suchou zemi. V létě se můžeme setkat i s méně frekventovanými větry „Tramontanou“ (severozápadní), „Levantem“ (východním) a „Lebićem“ (západním). Více se dočtete v kapitole nazvané „O větrech na Jadranu“.

Srážky na Hvaru mají také svou mediteránskou charakteristiku. Nejmokřejšími měsíci jsou listopad a prosinec. Nejsuššími červenec a srpen. Roční objem srážek je pouze 809 mm. Srážky jsou z pohledu turisty velmi příhodně rozděleny a tak jaro a obzvláště léto jsou suché zatímco na podzim a obzvláště v zimě četnost srážek vzroste. Sníh se v zimě objevuje jen velice zřídka. Nikoho asi nepřekvapí, že Stari Grad je ideálním místem odpočinku také na jaře a na podzim, kdy na ostrově potkáte zejména cyklo-turisty, jachtaře, trénující evropské sportovce, milovníky procházek, vína a zdravého mediteránského jídla. Lidé se v moři koupou i v listopadu, kdy má moře v průměru okolo 18 °C, což je běžná teplota vody na českých koupalištích v letních měsících.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Muzea[editovat | editovat zdroj]

  • Muzeum města Stari Grad (Muzej Staroga Grada), palác rodiny Biankini. V muzeu se nachází expozice antických podmořských a archeologických nálezů, dva dobové interiéry - salon Gelineo-Bevardi a pokoj námořního kapitána. Dále jsou v muzeu expozice malířů Juraje Plančiće a Bartola Petriće. V lapidáriu na dvoře paláce se nacházejí ukázky římských mozaik, přenesené sem z vykopávek ve městě. Také zde roste vzácný himálajský cedr, zasazený zakladateli paláce. [1]
  • Dominikánský klášter a kostel sv. Petra mučedníka (Dominikanski samostan i crkva sv. Petra mučenika u Starom Gradu). V expozici se nachází obraz Oplakávání Krista (Oplakavanie Krista), připisovaný italskému malíři Tintorettovi.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Stari Grad leží na hlavní komunikaci ostrova Hvar (D 116), která vede podél celého ostrova ze Sučuraje do města Hvar.

Lodní doprava[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní trajektní přístav

Západně od města na jižním pobřeží Starigradského zálivu se nachází přístav trajektů. Zajišťuje především hlavní spojení mezi přístavy Stari Grad a Split, které zajišťuje společnost Jadrolinija. Je zde autobusová zastávka, stanoviště taxi, parkoviště, kavárna a bar. V blízkosti je nákupní centrum Kerum. Je to vedle přístavu v Sućuraj jeden ze dvou trajektních přístavů na ostrově Hvar.

Přístav Stari Grad

Přímo ve městě Stari Grad se nachází přístav I. kategorie pro jachty a malé lodě, délka mola je 486 m[2]

Cyklistika[editovat | editovat zdroj]

Z města Stari Grad vycházejí dvě okružní cyklistické trasy:

  • 706 Kabal - trasa: Stari Grad - Kabal - Stari Grad, délka: 24,7 km, převýšení: 443 m.[3]
  • 707 Purkin kuk - trasa: Stari Grad - Sveti Nikola - Dol sv. Marije - Stari Grad , délka: 21,5 km, převýšení 628 m.[4]

Městem dále prochází cyklistická trasa:

  • 704 Za UNESCO-m - trasa: Jelsa - Vrboska - Stari Grad - Dol - Vrbanj - Jelsa, délka: 22,7 km, převýšení: 329 m.[5]

Letiště[editovat | editovat zdroj]

Východně od města je travnaté letiště pro sportovní letadla. Jsou zde pořádány i vyhlídkové lety pro turisty.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stari Grad Museum
  2. Luke Stari Grad : Kratki opis [online]. Lučka uprava Splitsko-dalmatinske županije [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (chorvatsky) 
  3. 706 Kabal [online]. www.dalmatia-bike.com [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. 707 Purkin kuk [online]. www.dalmatia-bike.com [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. 704 Za UNESCO-m [online]. www.dalmatia-bike.com [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]