Stari Grad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Stari Grad (rozcestník).
Stari Grad
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Stari Grad
Red pog.svg
Stari Grad
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 817 (2001)
Správa
Starosta Đurđica Plančić
Oficiální web www.stari-grad.hr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stari Grad na Hvaru.jpg

Stari Grad (italsky Cittàvecchia) je malé městečko na severní straně dalmátského ostrova Hvar (Chorvatsko). Samosprávná oblast má 2817 obyvatel (2001), 1906 z nich žije ve Starem Gradu. Je to oblíbené letovisko s velmi teplým počasím v létě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Stari Grad je místo nejstaršího osídlení na Hvaru a jednoho z nejstarších osídlení všech chorvatských ostrovů. Bylo osídleno během antiky, nejprve původní hvarskou kulturou (která mluvila indoevropským jazykem), později antickými Řeky.

O Starém Gradu píší Chorvati jako o svém nejstarším městě, o městě s nejdelší zaznamenanou délkou existence. Druhým názvem Stareho Gradu je Faros. Tak toto místo pojmenovali řečtí kolonizátoři z ostrova Paros, kteří sem dorazili v roce 99. olympiády, tedy 385 př. n. l. Vybudovali tu polis se vším všudy. Archeologové dodnes žasnou nad jejich důkladností. Dohledávají antické základy, nacházejí mince i krásné mozaiky (viz muzeum).

V dnešní době je Stari Grad (1 200 obyvatel, v sezóně i přes 5 000) velkým a oblíbeným letoviskem s řadou pláží a s největším přístavem na ostrově Hvaru. Stari Grad se rozkládá na konci rozlehlého a hlubokého Starigradského zálivu (Starigradski zaljev). V okolí městečka jsou rozsáhlé borové lesy, které spolu ochranným valem okolních hor vytvářejí příznivé mikroklima. Stari Grad je také oblíbeným místem zimních pobytů.

V úrodném údolí za Starým Gradem, od roku 2008 zapsaném na listině světového dědictví UNESCO, se pěstuje převážně kvalitní vinná réva a olivy, na svazích levandule. Městečko se v posledních desetiletích rozrostlo i do přilehlého vnitrozemí.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kostely[editovat | editovat zdroj]

  • kostel sv. Štěpána
  • kostel sv. Petra
  • kostel sv. Rocha
  • kostel sv. Jana

Muzea[editovat | editovat zdroj]

  • Muzeum města Stari Grad (Muzej Staroga Grada), palác rodiny Biankini. V muzeu se nachází expozice antických podmořských a archeologických nálezů, dva dobové interiéry - salon Gelineo-Bevardi a pokoj námořního kapitána. Dále jsou v muzeu expozice malířů Juraje Plančiće a Bartola Petriće. V lapidáriu na dvoře paláce se nacházejí ukázky římských mozaik, přenesené sem z vykopávek ve městě. Také zde roste vzácný himálajský cedr, zasazený zakladateli paláce. [1]
  • Dominikánský klášter a kostel sv. Petra mučedníka (Dominikanski samostan i crkva sv. Petra mučenika u Starom Gradu). V expozici se nachází obraz Oplakávání Krista (Oplakavanie Krista), připisovaný italskému malíři Tintorettovi.

Klimatické podmínky[editovat | editovat zdroj]

V létě svítí slunce na Hvaru v průměru 11,3 hod denně.  Ano, ostrov Hvar je oficiálně nejslunečnějším místem Chorvatska,  2 718 hodin slunečního svitu v roce.  Na jaře je to 7,4 hod, na podzim 6,3 hod a v zimě 4,2 hodiny.  Jasně čisté slunečné nebe se v celoročním průměru vyskytuje 7,3 hodiny denně. Intenzita slunečního svitu má vliv na relativně příjemné denní teploty vzduchu. Letní průměr teploty vody je 22,6°C a průměr roční 17,5°C. V létě je více než 100 dní teplota nad 25°C a více než 50 dní nad 30°C. Příznivé klima a teplé mořské proudy zvyšují teplotu mořské vody. Průměrná lednová teplota je 7,8°C což je nejvíce na celém pobřeží severního Jadranu. Teplota v zimě jen zřídka klesne pod 0°C.

Příznivému klimatu napomáhají i pravidelné místní větry. Mezi nimi jsou nejznatelnější „Jugo“ (jihovýchodní vítr) a „Bura“ (severovýchodní vítr). Ty se objevují v průběhu celého roku, ale nejintenzivnější jsou v zimě, kdy jejich bioklimatická aktivita vrcholí. Na počátku jara a léta je nejcharakterističtějším větrem oblasti „Maestral“. Ten má důležitou termoregulační funkci, přináší ochlazení. Maestral je večer nahrazen „Burinem“ nočním vánkem vanoucím ze severu, který chladí přehřátou suchou zemi. V létě se můžeme setkat i s méně frekventovanými větry „Tramontanou“ (severozápadní), „Levantem“ (východním) a „Lebićem“ (západním). Více se dočtete v kapitole nazvané „O větrech na Jadranu“.

Srážky na Hvaru mají také svou mediteránskou charakteristiku. Nejmokřejšími měsíci jsou listopad a prosinec. Nejsuššími červenec a srpen. Roční objem srážek je pouze 809 mm. Srážky jsou z pohledu turisty velmi příhodně rozděleny a tak jaro a obzvláště léto jsou suché zatímco na podzim a obzvláště v zimě četnost srážek vzroste. Sníh se v zimě objevuje jen velice zřídka. Nikoho asi nepřekvapí, že Stari Grad je ideálním místem odpočinku také na jaře a na podzim, kdy na ostrově potkáte zejména cyklo-turisty, jachtaře, trénující evropské sportovce, milovníky procházek, vína a zdravého mediteránského jídla. Lidé se v moři koupou i v listopadu, kdy má moře v průměru okolo 18°C, což je běžná teplota vody na českých koupalištích v letních měsících.

Letiště[editovat | editovat zdroj]

Z malého polního letiště v polích Starého Gradu, můžete za úplatu vzlétnout na panoramatický let nad ostrovem Hvar.  Malou odbočku k letišti z hlavní cesty mezi St Gradem a Jelsou určitě nepřehlédnete.  Letecký klub "Pharos" pořádá prohlídku ostrova sportovními letadly.  Informace můžete získat přímo v leteckém klubu "Pharos", nebo na recepcích hotelů a kempů, nebo v cestovních kancelářích.  Létají letadlem Cesna 172 pro 3 pasažéry.  Proletět se můžete také do Splitu a Dubrovníku. Provozují také službu aerotaxi. Pokud přistanete s vlastním letadlem zaplatíte 10 eur a klidně vás nechají přespat ve vlastním stanu na trávníku letiště za dalších 10 eur (ceny roku 2009).

Mezinárodní trajektní přístav[editovat | editovat zdroj]

JADROLINIJA Agencija Stari Grad tel. +385 21 76 50 48, fax. +385 21 71 71 53, ag.starigrad@jadrolinija.hr

Je zde autobusová zastávka, stanoviště taxi, parkoviště, prodejní kancelář Jadrolinje, řada kaváren a venkovních barů, kde si turisté zkracují dlouhou chvíli při čekání na trajekt popíjením kávy, limonád a piva. V bezprostřední blízkosti je i nákupní centrum Kerum s řadou značkových obchodů. Impozantní jsou dvě mola vybíhající daleko od břehu, po kterých je možné se projít (pokud zrovna nepřijíždí trajekt).

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stari Grad Museum

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]