Paros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paros
Πάρος (řecky)
Města na ostrově
Města na ostrově
Mapa
Lokalizace Egejské moře
Ostrovní oblast Kyklady
Stát ŘeckoŘecko Řecko
Rozloha 194,5 km²

zeměpisné souřadnice:

37°2′ s. š., 25°11′ v. d.

Nejvyšší vrchol Marpessa (771 m n. m.)
Největší město Parikia
Používané jazyky řečtina

Paros (druhý pád Paru) (řecky Πάρος) je řecký ostrov ležící v Egejském moři, součást Kykladských ostrovů; patří k hlavním turistickým cílům tohoto souostroví. Páros má rozlohu 194,5 km²; správním městem Paru je přístav Parikia (též Paroikia), nejvyšším bodem Marpessa (Profitis Illias) s 771 m n. m.

Paros, jeden z větších kykladských ostrovů, leží asi šest kilometrů západně od Naxu; jihozápadně od něj se za 1 km širokým průlivem nachází malý ostrov Antiparos.

Dříve byl Paros znám jako naleziště velice kvalitního, bílého, poloprůsvitného mramoru, z něhož byla vytesána i socha Venuše Mélské.[zdroj?] Na ostrově se narodil básník Archilochos a malíř Polygnotos. Jednou z nejvýznamnějších církevních památek Řecka je chrám Paraportiani přímo v centru hlavního města Parikia.

Místní obyvatelé se v minulosti živili převážně zemědělstvím, pěstováním vinné révy, výrobou oleje a rybolovem, v poslední letech stále více také turistikou.

Paroský přístav

Ostrov Paros má obdobné písečné i skalnaté pláže, exotické scenérie i velmi příjemné klima. Paros je třetím největším ostrovem souostroví Kyklady, celoročně tu žije téměř 10 000 obyvatel.[zdroj?] Tradiční paroské vesnice si uchovávají svůj původní ráz, tvoří jej bílé domky s modrými dřevěnými okenicemi a spousta kostelů, kostelíků i kapliček. Ostrov má velmi příznivé podmínky pro surfování.[zdroj?]

Na Paru není větší letiště a proto sem nelétají charterové lety, Připlouvají sem především individuální turisté a malé skupinky. Pravidelné lodní spojení je i s Athénami.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]