Patmos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Patmos
Πάτμος (řecky)
LokalizaceEgejské moře
StátŘeckoŘecko Řecko
• krajSouth Aegean Region flag Jižní Egeis
• reg. jednotkaKalymnos
• obecPatmos
• obecní jednotkyPatmos
• komunitaPatmos
• sídla4 (25)[1]
Topografie
Rozloha34,14 km²[2]
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol (269 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel2 998 (2011[3])
Hustota zalidnění87,81[4] obyv./km²
Největší sídloSkala[5]
Používané jazykyřečtina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patmos (řecky Πάτμος) je řecký ostrov v souostroví Dodekany, který leží na východě Egejského moře nedaleko pobřeží Malé Asie. Spolu s blízkými ostrovy Agreloussa, Arki, Marathos a dalšími osmnácti neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec. Ostrov Patmos má rozlohu 34,14 km² a obec 45,039 km². Nachází se mezi ostrovy Leros a Ikaria asi 70 km od Milétu. Obec je součástí regionální jednotky Kalymnos v kraji Jižní Egeis. Na ostrově se nacházejí významné starobylé památky, nádherná příroda a slunečné pláže. Ostrov je díky své historii nazýván Egejský Jeruzalém. Je také významným poutním místem a řecká ortodoxní církev jej prohlásila svatým. Od roku 1999 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 žilo v obci 3047 obyvatel, z čehož připadalo 2998 na hlavní ostrov Patmos, 44 na Arki a 5 na Marathos. Hlavním městem ostrova je město Patmos, zatímco největším je přístavní město Skala. Celý ostrov tvoří jednu obec, která se nečlení na obecní jednotky a komunity a skládá se přímo z jednotlivých sídel, tj. měst a vesnic. V závorkách je uveden počet obyvatel jednotlivých sídel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Vlastní ostrov je protáhlý ze severu na jih. Má velmi nepravidelné pobřeží s mnoha chráněnými zátokami. Ostrov je hornatý. Jeho nejvyšší bod má nadmořskou výšku 269 m.

Jeskyně a kláštery[editovat | editovat zdroj]

svatý Jan na ostrově Patmos.

V roce 95 za vlády římského císaře Domitiana byl na ostrov vypovězen svatý Jan. Jan byl učedníkem Krista a autorem jednoho z evangelií. Právě na tomto ostrově měl mít vidění, které později zaznamenal v knize Zjevení Janovo (autorství svatého Jana Evangelisty je ovšem již od svých počátků zpochybňováno - především proto, že styl, jazyk a teologie se výrazně liší od Janova evangelia a listů, autor biblického textu je proto nazýván "Jan Teolog" či "Jan z Patmu" a nejedná se o totožnou osobu s evangelistou) v jeskyni Apokalypsy, která se dochovala v nezměněné podobě včetně výstupku, kde sv. Jan spával. U jeskyně byl vybudován klášter Apokalypsy. Tvoří jej tři kaple, z nichž jedna byla vestavěna do jeskyně. V roce 1088 nechal byzantský císař Alexios I. Komnenos na Patmu postavit k poctě sv. Jana mohutný klášter. Klášter se brzy po svém založení stal centrem řeckého učení. Svůj význam si klášter sv. Jana zachoval i za turecké nadvlády. V 15. století byl klášterní komplex opevněn vysokými hradbami a vstup zajišťovala opevněná vstupní brána. Za bránou se nachází arkádové nádvoří ze 17. století. Ve východní části stojí hlavní kostel postavený v roce 1820. Velmi zajímavé jsou dvě postranní kaple. V jedné kapli je sarkofág s ostatky zakladatele a v druhé, jež je zasvěcena panně Marii, byly pod freskami z 18. století objeveny unikátní fresky z 12. století. Dále za kostelem je úzký vnitřní dvůr a vstup do jídelny. Jídelnu zdobí také vzácné fresky. Zajímavá je i klášterní knihovna kde je 900 rukopisů a 13 000 vzácných listin. V sousedství kláštera se rozkládá hlavní městečko ostrova.

Druhým významným klášterem na ostrově je Panagia Kumana, který připomíná zoologicko-botanickou zahradu. V zahradě jsou cizokrajní ptáci a exotické rostliny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Patmos na anglické Wikipedii a Patmos na německé Wikipedii.

  1. sídla na hlavním ostrově je 4, další 2 sídla obce tvoří obydlené ostrovy Arki a Marathos a dalších 19 neobydlené ostrůvky
  2. rozloha ostrova je 34,14 km², rozloha obce, která navíc zahrnuje ostrovy Agreloussa, Arki, Marathos a dalších 18 neobydlených ostrůvků je 45,039 km²
  3. počet obyvatel obce a obecní jednotky a komunity je shodný 3047, počet obyvatel ostrova je menší o počet obyvatel ostrovů Arki a Marathos a činí 2998 dle [1].
  4. hustota obyvatel obce a obecní jednotky a komunity je shodný 67,65, hustota obyvatel ostrova je větší díky nezapočtení neobydlených ostrovů činí 87,81
  5. největší město je Skala, ale hlavní město je Patmos nazývané také Chora

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]