Patmos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patmos
svatý Jan na ostrově Patmos.

Patmos je malý ostrov v Egejském moři ležící mezi ostrovy Leros a Ikaria, asi 70 km od Milétu. Má asi tři tisíce obyvatel.

Na ostrově najdeme významné starobylé památky, nádhernou přírodu a krásné slunečné pláže. Ostrov bývá nazýván Egejský Jeruzalém a to díky své zajímavé historii. Patmos je významným poutním místem a řecká ortodoxní církev jej prohlásila svatým.

Od roku 1999 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 95 za vlády římského císaře Domitiana byl na ostrov vypovězen svatý Jan. Jan byl učedníkem Krista a autorem jednoho z evangelií. Právě na tomto ostrově měl mít vidění, které později zaznamenal v knize Zjevení Janovo v jeskyni Apokalypsy. Jeskyně se dochovala v nezměněné podobě, můžeme tu vidět i výstupek, kde sv. Jan spával.

U jeskyně byl vybudován klášter Apokalypsy. Tvoří jej tři kaple a jedna z nich byla vestavěna do jeskyně. V roce 1088 nechal byzantský císař Alexios I. Komnenos na Patmosu postavit k poctě sv. Jana mohutný klášter. Klášter se brzy po svém založení stal centrem řeckého učení. Svůj význam si klášter sv. Jana zachoval i za turecké nadvlády. V 15. století byl klášterní komplex opevněn vysokými hradbami a vstup zajišťovala opevněná vstupní brána. Za bránou se nachází arkádové nádvoří ze 17. století. Ve východní části stojí hlavní kostel postavený v roce 1820. Velmi zajímavé jsou dvě postranní kaple. V jedné kapli je sarkofág s ostatky zakladatele a v druhé, jež je zasvěcena panně Marii, byly pod freskami z 18. století objeveny unikátní fresky z 12. století. Dále za kostelem je úzký vnitřní dvůr a vstup do jídelny. Jídelnu zdobí také vzácné fresky. Zajímavá je i klášterní knihovna kde je 900 rukopisů a 13 000 vzácných listin.

V sousedství kláštera se rozkládá Patmos (také Chóra), hlavní městečko ostrova.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na Patmosu je ještě zajímavý klášter Panagia Kumana, který připomíná zoologicko-botanickou zahradu. V zahradě jsou cizokrajní ptáci a exotické rostliny.

V okolí můžeme jmenovat několik turistických zajímavostí, jako například Délos cca 113 km, Samos cca 50 km, Pythagorova jeskyně cca 47 km, Amorgos cca 75 km.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 37°19′ s. š., 26°33′ v. d.