Kós

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kós
Κως (řecky)
Přístav v Kósu, hlavním městě ostrova
GR Kos.PNG
Lokalizace Egejské moře
Stát ŘeckoŘecko Řecko
• kraj Jižní Egeis
• reg. jednotka Kós
• obec Kós
• obecní jednotky 3
• komunity 6
• sídla 16
Topografie
Rozloha 290,3 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 45 km
Šířka 10 km
Nejvyšší vrchol Dikaio  (843 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 33 388 (2011)
Hustota zalidnění 115 obyv./km²
Největší sídlo Kós
Používané jazyky Řečtina, Turečtina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kós (řecky Κως, turecky İstanköy, italsky Coo) je řecký ostrov v Egejském moři v Dodekanésu u tureckého pobřeží na okraji Kóské zátoky, oddělený pleistocenním zlomem od 4 km severovýchodně položeného Bodrumu na pobřeží Malé Asie. Úzkou šíjí se v západní části ostrova vyčleňuje poloostrov Kéfalos. Jihovýchodní částí ostrova téměř po celé jeho délce prochází pohoří Díkeos. S rozlohou 290 km² je Kós třetím největším ostrovem Dodekanésu. Na délku ostrov měří zhruba 45 km a na šířku asi 10 km. Celková délka pobřeží činí 112 km. Spolu s ostrovem Nisyros a okolními menšími ostrovy tvoří regionální jednotku Kós v rámci kraje Jižní Egeis.

V červenci 2017 došlo několik kilometrů od východního cípu ostrova k zemětřesení o síle 6,6. Kvůli tomuto otřesu zde zemřeli 2 lidé.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 žilo na ostrově 33 388 obyvatel. Hlavním a největším městem ostrova je stejnojmenné město Kós a tvoří také jednu ze tří obecních jednotek obce Kós. Obecní jednotky se dále skládají z komunit a ty z jednotlivých sídel, tj. měst a vesnic. V závorkách je uveden počet obyvatel obecních jednotek, komunit a sídel.

Pamětihodnosti a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Kós a okolní jižní ostrovy
Klášter u města Zia
Pevnost ve městě Kós
Antické gymnasium ve městě Kós

Ostrov je rodištěm slavného antického lékaře Hippokrata z Kósu. Většina památek se nachází v hlavním městě a okolí. Jsou to Archeologické muzeum, Asklépion (asi 4 km od města Kós), Antická agora , Západní archeologický areál, Ódeion, Casa Romana, Dionýsium, Defterdarova mešita, Hassanova mešita, Johanitská přístavní pevnost, Hippokratův platan.

Zemědělství a průmysl[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je jako hlavní průmysl cestovní ruch, a to díky dlouhým plážím. Většina lidí pracuje v zemědělství, kde se nejvíce pěstuje vinná réva, olivy, mandle, fíky a obiloviny jako je pšenice a kukuřice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]