Mykonos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mykonos
Μύκονος (řecky)
Větrné mlýny na ostrově
Větrné mlýny na ostrově
Lokalizace Egejské moře
Ostrovní oblast Kyklady
Stát ŘeckoŘecko Řecko
Rozloha 86 km²

zeměpisné souřadnice:

37°27′ s. š., 25°20′ v. d.

Délka 20 km
Šířka 14 km
Nejvyšší vrchol 364
Počet obyvatel 6200 (2002)
Největší město Mykonos
Kostel Panagias Paraportiani
Mýkonos – tzv. Malé Benátky

Mykonos (druhý pád Mykonu, řecky Μύκονος) je ostrov v řeckém souostroví Kyklad ve Středozemním moři, ležící jihovýchodně od ostrova Tinos, severně od ostrovů Paros a Naxos a na východ od ostrova Syros. Rozloha ostrova činí 86 km² (přibližně 20 x 14 km), nejvyšší bod leží 364 m n. m., obyvatelstvo činilo roku 2002 kolem 6200 obyvatel. Největším městem je stejnojmenný Mykonos. Ostrov, skládající se převážně z žuly, trpí jako i mnoho dalších řeckých ostrovů nedostatkem vody.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V řecké mytologii byl Mykonos dějištěm bojů mezi Diem a Giganty, ostrov sám byl pojmenován po Apollónově vnukovi Mykonovi. Podle archeologických nálezů se dá soudit, že ostrovy byly osídleny Ióny počátkem 11. století. Byly však také nalezeny stopy různých neolitických kmenů, které je možno datovat až zpět do 3. tisíciletí př. n. l. Vzhledem ke své blízkosti k tenkrát posvátnému ostrovu Délos (vzdálený jen 2 km) se dnes soudí, že Mykonos hrál v antické době důležitou roli pro zásobování obyvatel Délu.

Moderní Mykonos[editovat | editovat zdroj]

Mykonos dnes patří k nejoblíbenějším řeckým ostrovům. Ostrov proslul množstvím zachovalých větrných mlýnů, které se nacházejí po celém ostrově. Za zmínku stojí i kostel Panagias Paraportiani. Na ostrově, hlavně na jeho jižním pobřeží, se nachází i řada dobrých pláží.

Zásluhu na oblíbenosti ostrova má však jeho noční život, který je řazen mezi nejznámější ve Středomoří vůbec. Přes den malebné a pitoreskní uličky města Mykonos se během turistické sezóny každý večer mění v konglomerát tavern, hospůdek, barů a klubů, které přitahují množství turistů. Ke známosti přispěla značně i skutečnost, že Mykonos se stal cílem mezinárodního jet setu a láká k návštěvě i homosexuální páry a jedince.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]