Mykonos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mykonos
Μύκονος (řecky)
Větrné mlýny na ostrově
Větrné mlýny na ostrově
Lokalizace Egejské moře
Stát ŘeckoŘecko Řecko
• kraj Jižní Egeis
• reg. jednotka Mykonos
• obec Mykonos
• obecní jednotka Mykonos
• komunita 2
• sídla 13 (21)[1]
Topografie
Rozloha 105,2 km²[2]
Zeměpisné souřadnice
Délka 20 km
Šířka 14 km
Nejvyšší vrchol Profitis Ilias Varniotis  (373 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 10 134 (2011[3])
Hustota zalidnění 117,38 obyv./km²
Největší sídlo Mykonos
Používané jazyky Řečtina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel Panagias Paraportiani
Mýkonos – tzv. Malé Benátky

Mykonos (druhý pád Mykonu, řecky Μύκονος) je ostrov v řeckém souostroví Kyklad ve Středozemním moři, ležící jihovýchodně od ostrova Tinos, severně od ostrovů Paros a Naxos a na východ od ostrova Syros. Rozloha ostrova činí 86,13 km² (přibližně 20 x 14 km), nejvyšší bod Profitis Ilias Varniotis dosahuje 364 m. Spolu s okolními ostrovy Rineia, Délos, Dragonisi a malými neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec jež je zároveň regionální jednotkou spadající pod kraj Jižní Egeis. Ostrov, skládající se převážně z žuly, trpí jako i mnoho dalších řeckých ostrovů nedostatkem vody.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V obci a tedy i v regionální jednotce v roce 2011 žilo 10134[3] obyvatel, z nichž 10110 žilo na hlavním ostrově a 24 na ostrově Délos. Největším městem a sídlem obce a regionální jednotky je Mykonos a přes tisíc obyvatel mají ještě Ano Mera a Ornos. Obec Mykonos tvoří jedna obecní jednotka, která se dále skládá ze dvou komunit a ty z jednotlivých sídel, tj. měst a vesnic. V závorkách je uveden počet obyvatel obecních jednotek a komunit.

Členění komunity[editovat | editovat zdroj]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V řecké mytologii byl ostrov dějištěm bojů mezi Diem a Giganty. Pojmenován byl po Apollónově vnukovi Mykonovi. Podle archeologických nálezů se dá soudit, že ostrovy byly osídleny Ióny počátkem 11. století. Byly však také nalezeny stopy různých neolitických kmenů, které je možno datovat až zpět do 3. tisíciletí př. n. l. Vzhledem ke své blízkosti k tenkrát posvátnému ostrovu Délos (vzdálený jen 2 km) hrál zřejmě ostrov v antice důležitou roli pro zásobování obyvatel Délu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ostrov patří k nejoblíbenějším řeckým ostrovům. Proslul množstvím zachovalých větrných mlýnů, které se nacházejí po celém ostrově. Za zmínku stojí i kostel Panagias Paraportiani. Na ostrově, hlavně na jeho jižním pobřeží, se nachází i řada dobrých pláží. Zásluhu na oblíbenosti ostrova má jeho noční život, který je řazen mezi nejznámější ve Středomoří vůbec. Přes den malebné a pitoreskní uličky města Mykonos se během turistické sezóny každý večer mění v konglomerát tavern, hospůdek, barů a klubů, které přitahují množství turistů. Ke známosti přispěla značně i skutečnost, že ostrov se stal cílem mezinárodního jet setu a láká k návštěvě i homosexuální páry a jedince.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. sídel na hlavním ostrově je 13, dalších 8 sídel obce tvoří okolní ostrovy a ostrůvky u pobřeží , z nichž je obydlen pouze Délos
  2. rozloha obce a regionální jednotky včetně okolních ostrovů (Rineia, Délos, Dragonisi), rozloha samotného ostrova Mykonos je 86,13 km²
  3. a b Počet obyvatel regionální jednotky a obce dle [1]. Na vlastním ostrově Mykonos žilo o 24 obyvatele ostrůvku Délos méně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]