Kastelorizo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kastelorizo
Καστελλόριζο (řecky)
přístav
přístav
LokalizaceStředozemní moře
StátŘeckoŘecko Řecko
• krajSouth Aegean Region flag Jižní Egeis
• reg. jednotkaRhodos
• obecKastelorizo
• obecní jednotkyKastelorizo
• komunitaKastelorizo
• sídla1 (9)[1]
Topografie
Rozloha9,113 km²[2]
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholVigla (273 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel492 (2011[3])
Hustota zalidnění53,99[4] obyv./km²
Největší sídloMegisti
Používané jazykyřečtina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kastelorizo (řecky Καστελλόριζο nebo Μεγίστη) je ostrov ve Středozemním moři, ležící u jižního pobřeží Malé Asie, zvaného Turecká Riviéra. Je nejvýchodnějším obydleným ostrovem Řecka, od přístavního města Kaş v provincii Antalya v Turecku je vzdálen 2 km. Ostrov Kastelorizo má rozlohu 9,113 km² a obec zahrnující neobydlené ostrovy Ro a Stroggili a dalších 6 ostrůvků 11,987 km². Je nejmenším ostrovem skupiny Dodekanés, který tvoří samostatnou obec. Obec je součástí regionální jednotky Rhodos v kraji Jižní Egeis.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 žilo v obci 492 obyvatel, přičemž všichni obývali hlavní město Megisti. Celý ostrov tvoří jednu obec, která se nečlení na obecní jednotky ani komunity a obsahuje právě jedno sídlo. V závorkách je uveden počet obyvatel jednotlivých sídel.

Osídlení je soustředěno okolo zátoky s přístavem na severním konci ostrova, kde se nachází bývalý guvernérský palác, johanitská pevnost, klášter Profitis Elías a bývalá mešita přeměněná na muzeum.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování ostrova pochází z italského výrazu Castello rosso (červený hrad) podle místní pevnosti johanitských rytířů z Rhodu.[5] Stejného původu je také turecký název Kızılhisar. Na řeckých mapách se objevuje také starověký název Megisti (řecky největší), protože ostrov je největším a jediným obydleným ze skupiny ostrůvků ležících u pobřeží starověké Lýkie. Nedaleký ostrov Stroggili s majákem je nejvýchodněji ležícím územím současného Řecka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve 12. století př. n. l. ostrov osídlili Dórové. V období helénismu byl součástí rhodského městského státu, později patřil Byzantské říši. Ve 14. století ho ovládali johanité, v letech 1461 až 1512 patřil Neapolskému království, pak ho dobyla osmanská říše, v roce 1659 ho nakrátko získala Benátská republika. Většinu obyvatel tvořili Řekové, kteří se za osvobozenecké války ve dvacátých letech 19. století vzbouřili proti turecké nadvládě, ale povstání bylo potlačeno. O ostrov se bojovalo za první světové války, v roce 1919 ho Italové připojili ke své državě zvané Italské egejské ostrovy. Další boje o ostrov proběhly za druhé světové války, kdy byl bombardován a střídavě obsazován britskými a italskými jednotkami, část obyvatel byla evakuována do Gazy.[6] Na základě mírové smlouvy z roku 1947 se Kastelorizo stalo součástí Řecka.

Podle zprávy z roku 1910 žilo na ostrově asi devět tisíc obyvatel a byl významným obchodním centrem.[7] Následné politické zmatky a po druhé světové válce také nevýhodná poloha na periférii Řecka vedly k ekonomickému úpadku a odchodu většiny lidí za obživou. Velká komunita přistěhovalců z Kasteloriza, zvaná Kazzies, žije v Austrálii, zejména v Perthu, který je také partnerským městem Kasteloriza.[8]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je tvořen vápencem, povrch je členitý s množství jeskyní, turistickou atrakcí je jeskyně Phokialí vyplněná mořskou vodou a přístupná lodí.[9] Ostrov má horké a suché podnebí, vyhnula se mu masová turistika, takže návštěvníky přitahuje klidným prostředím a autentickými lidovými tradicemi.[10] Na vrcholu nejvyšší hory ostrova Vigly se nacházejí zbytky antické akropole. Z ostrova jezdí pravidelné trajekty na Rhodos a do Kaşe.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na Kastelorizu se natáčel italský film Středozemí, oceněný roku 1991 Oscarem. David Gilmour byl pobytem na ostrově inspirován k natočení alba On an Island, kde se úvodní instrumentální skladba jmenuje „Castellorizon“.[11]

V březnu 2021 se místním úřadům podařilo očkovat všechny své obyvatele. Stal se tak prvním ostrovem v Evropě "bez Covidu".[12]Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kastelorizo na německé Wikipedii.

 1. sídlo na hlavním ostrově je 1, další 8 sídel obce tvoří neobydlené ostrůvky
 2. rozloha ostrova je 9,113 km², rozloha obce, která navíc zahrnuje 13 neobydlených ostrůvků je 11,987 km²
 3. počet obyvatel ostrova, obce a obecní jednotky, komunity a sídla je shodný 492 dle [1] Archivováno 16. 10. 2015 na Wayback Machine..
 4. hustota obyvatel obce a obecní jednotky a komunity je shodný 41,04 hustota obyvatel ostrova je větší díky nezapočtení neobydlených ostrovů činí 53,99
 5. http://www.visitgreece.gr/en/greek_islands/dodecanese/kastellorizo
 6. http://www.haaretz.com/israel-news/gaza-bound-ship-carrying-pro-palestinian-activists-sets-sail-from-greece-1.373601
 7. Archivovaná kopie. www.kastellorizo.com.au [online]. [cit. 2016-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-05. 
 8. http://www.theage.com.au/articles/2004/07/05/1089000086350.html
 9. Archivovaná kopie. www.medsailors.com [online]. [cit. 2016-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-12-20. 
 10. http://www.my-favourite-planet.de/english/europe/greece/dodecanese/kastellorizo/kastellorizo-01.html
 11. http://www.pinkfloyd.cz/index.php?action=floydopedia&id=castellorizon
 12. Kastellorizo: The Greek island that's fully vaccinated and COVID-free. euronews [online]. 2021-03-08 [cit. 2021-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]