Dodekany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dodekanés)
Skočit na: Navigace, Hledání
Souostroví Dodekanés
Ostrov Pátmos

Dodekany, též Dodekanés či Dodekanésos (Dvanáctiostroví) (řecky Δωδεκάνησα, Dodekánisa, turecky Onikiada) je skupina řeckých ostrovů v Egejském moři náležejících do tzv. Jižních Sporad mezi ostrovy Pátmos a Rhodos, Kássos, Astipálea a Kastellórizo. Leží jihozápadně od tureckého pobřeží.

Před 1. lednem 2011 byly Dodekany je jednou z prefektur řeckého kraje Jižní Egeis. Od 1. ledna 2011 zde existují regionální jednotky Kalymnos, Karpathos, Kós a Rhodos.

Souostroví zahrnuje bezmála 100 ostrovů, 19 z nich je trvale obydlených. Největší, nejlidnatější a historicky nejvýznamnější z nich je Rhodos. Další dva z největším historickým významem jsou Kós a Patmos. Zbývajících devět které tvoří dvanáctku podle níž nese souostroví jméno jsou Agathonisi, Astypalaia, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Leipsoi, Leros, Nisyros, Symi, Tilos a Kastellorizo. Další větší ostrovy tvořící řetězec jsou Alimia, Arkoi, Chalki, Farmakonisi, Gyali, Kinaros, Levitha, Marathos, Nimos, Pserimos, Saria, Strongyli, Syrna a Telendos.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Dodekany jsou po celé své dějiny pevně spjaty s řeckým kulturním okruhem. Postupně náležely k Římské říši a Byzantské říši. Od 13. století byly jednotlivé ostrovy předmětem zájmu Benátek, Janova a Maltézského řádu. Roku 1522 byly obsazeny Osmanskou říší a v jejím držení zůstaly až do roku 1912, kdy po italsko-turecké válce připadly Itálii. Itálie si ho podržela pod názvem „Italské egejské ostrovy“ až do roku 1943, kdy byly obsazeny Německem. V roce 1945 ostrovy ovládlo britské vojsko a roku 1947 byly formálně přivtěleny k Řecku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]